Otoskleroz Ameliyatı (Stapedektomi)

Otoskleroz; orta kulakta ve iç kulakta anormal kemik yapımı sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu yeni kemik oluşumu, kimi zaman sesin asıl işitme organı olan iç kulağa iletimini engelleyebilmekte ve kişide işitme kaybının ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

Otoskleroz ameliyat ile tedavi edilebilmektedir. Bu ameliyata stapedektomi adı da verilir. Ameliyatta; otoskleroz nedeni ile hareketi kısıtlanan üzengi (stapes) kemikçiği çıkarılarak yerine protez takılır. Boyu yaklaşık 3 mm olan üzengi kemiği üzerinde yapılan bu operasyon özel beceri gerektirir ve gelişmiş ameliyat cihazları kullanılarak yapılır

Otoskleroz ameliyatı (Stapedektomi) sonrası

Stapedektomi ameliyatı sonrasında hastalarımız baş dönmesi yaşayabilirler. Baş dönmesi beklenen bir durumdur. Bazı kişilerde baş dönmesi ile birlikte bulantı-kusma da gözlenebilmektedir. Bu nedenle ameliyattan hemen sonraki ilk günlerde hastalarımız dengelerini kaybetmemek için yürürken yakınlarından destek alma ihtiyacı duyabilir. 

Ameliyattan sonra kulak kanalına tampon koyulmaktadır. Tamponlar çıkarıldıktan sonra işitme yavaş yavaş iyileşmektedir. 2 ay sonunda ise işitme tamamen düzelir. Bu 2 aylık dönem içinde kulakta çıtırtı benzeri seslerin duyulması, seslerin metalik olarak algılanması doğaldır. Ayrıca çoğu hastamız ilk haftalarda yüksek seslerden çok rahatsız olduklarını dile getirmektedir.

Tüm bu etkiler ortalama 7-10 gün içinde düzelmeye başlar ve hastalarımız tekrar çalışma hayatlarına geri dönebilir. 

Ameliyat sonrası hastalarımıza 2 ay boyunca ağır iş yapmamalarını, yük kaldırmamalarını, ıkınmamalarını, basınç değişikliklerine maruz kalacakları uçak veya kara yolculukları yapmamalarını önermekteyiz.