Osteoporoz Hakkında

Osteoporoz; dünyada, en sık gözlenen iskelet sistemi hastalığıdır. 50 yaşın üzerindeki her 3 kadından birinde ve 50 yaşın üzerindeki her 5 erkekten birinde gözlenmektedir.

Çoğunlukla ileri yaşta ortaya çıkan osteoporoz; menopoz sonrası dönemdeki kadınlarda daha sık gözlenmektedir. Bununla birlikte çocuklarda da gözlenebilmektedir.

Normalde birçok vücut dokumuz gibi kemiklerimiz de sürekli yenilenir. Bu kemik yıkıcı hücreler (osteoklast) ve kemik yapıcı (osteoblast) sayesinde olmaktadır. Kemik yıkıcı hücrelerin kemik yapıcı hücrelerden fazla olması ya da fazla çalışması halk arasındaki adı ile kemik erimesine yani osteoporoza neden olur.

Osteoporoz gelişiminde kalıtsal faktörler etkili olduğu gibi beslenme alışkanlıkları, olumsuz yaşam koşulları, hareketsizlik, hastalıklar, ilaçlar gibi etkenler de yer almaktadır.

Osteoporoz, kemiklerin zayıflamasına ve kırılmaya yatkın hale gelmesine yol açmaktadır. Sırt ağrıları, duruş bozuklukları, düşme riskinde artış, oluşan kırıklar ile hastaların yaşam kaliteleri ve yaşam süreleri de olumsuz yönde etkilenmektedir. Özellikle ileri yaştaki kişilerde kalça kırıkları hayatı tehdit eden hal alabilmektedir.

Osteoporoz sessizce ilerleyen ve erken dönemde belirti vermeyen bir hastalıktır. Çoğu kişi kırıklar oluşmadan bu durumun farkına varmamaktadır. Bu nedenle hastalığın tedavisinde erken dönemde teşhis ve gereken önlemlerin alınarak hastalığın ilerlemesinin durdurulması önemlidir.

Grup Florence Nightingale Hastanelerinde osteoporoz tam kapsamlı olarak ele alınmakta ve hastalara en uygun tedavi seçenekleri sunulmaktadır.