Ortopedik Travma Bölümümüzde; çok sık karşılaşılan düşme, çökme, trafik kazaları gibi yaralanmalarda hızlı ve etkili sonuç almak için birden fazla teknik ve tedavi yöntemi uygulanır.

Ameliyat gerektirmeyen durumlarda, klasik sert ve uzun alçılama yerine daha kısa, yarı sert, erken adale fonksiyonuna izin veren alçılama teknikleri tercih edilir. Kaşıntı, alerji yapmayan, hasta konforu sunan alçılar kullanılmaktadır. Bu alçılar ile hastalar kolayca banyo yapabilmekte hatta deniz ya da havuza girebilmektedir.

Özellikle stres kırıkları ve küçük kemik kırıklarının tedavisinde; iyileşme zamanını yarı yarıya kısaltan kemik uyarıcıları kullanmaktayız. 

Bacak ve kollardaki uzun kemik kırıklarının (basit-parçalı) ve kalça kırıklarının büyük bölümünde kırık hattı açılmadan, 2-3 cm’lik kesilerden yapılan ve kırık iyileşme süresini kısaltan bir teknik olan kapalı intramedüller çivileme tekniği uygun hastalarımıza başarıyla uyguladığımız tekniklerden biridir.

Ortopedik Travma Bölümümüzde artroskopi ile küçük müdahaleli operasyonlar da gerçekleştirmekteyiz. Eklem içi kırıkların bir kısmında, eklem açılmadan kırıkların tespitini sağlayan artroskopik cerrahi ile ameliyat sonrası oluşabilecek eklem sertliği olasılığını minimalize etmek ve yine ameliyat sonrası yapılan fizik tedavi  uygulamaları ile eklemin tam fonksiyonuna ulaşma zamanını kısaltmak amaçlanır.  

TIBBİ BÖLÜME BAĞLI SAĞLIK REHBERİ YAZILARI