Orta Kulak İltihabı (Akut Otitis Media-Aom)

Dış kulağı kulak kepçesi ve kulak kanalı oluşturur. Kulak kanalının derininde dış kulak ile orta kulağı ayıran kulak zarı bulunur. Kulak zarı, üzerine ses dalgaları geldiğinde titreşen ince bir yapıdır.

1) Dış kulak,
2) Orta kulak,
3) İç kulak.

Dış kulağı kulak kepçesi ve kulak kanalı oluşturur. Kulak kanalının derininde dış kulak ile orta kulağı ayıran kulak zarı bulunur. Kulak zarı, üzerine ses dalgaları geldiğinde titreşen ince bir yapıdır. Orta kulak, kulak zarının arkasında bulunan ve hava içeren bir boşluktur. Hava, burunun gerisindeki geniz bölgesinden östaki tüpü adı küçük bir kanal ile orta kulağa taşınır. Östaki tüpünün görevi, orta kulak boşluğundaki havanın basıncını dış ortamdaki atmosfer basıncı ile eşitlemektir. Ses dalgalarının kulak zarında oluşturduğu titreşimler orta kulak boşluğundaki küçük kemikçiklerden (örs, üzengi, çekiç) iç kulağa iletilir ve sesi beyine ileten sinirler uyarılır.

Orta kulak iltihabı (akut otitis media) nedir?

Otitis media, kulak zarı arkasındaki orta kulak boşluğunun iltihabıdır. Orta kulak iltihapları çocukluk çağı hastalıklarında en sık görülen ikinci hastalıktır. Akut orta kulak iltihabı tekrarlayan bir hastalıktır ve 7 yasına kadar tüm çocukların üçte birinden fazlası en az 5 akut orta kulak iltihabı (AOM) atağı geçirmektedir. Hayatın ilk 2 yılında tüm çocukların % 90 nında en az 1 saptanmış aom mevcuttur.

Orta kulak hastalıklarında en önemli faktör östaki tüpünün fonksiyon bozukluğudur. Östaki tüpünün geniz bölgesine açılan ucunda bulunan mukozada (saydam ortus) oluşacak ödem ve negatif kulak içi basıncı ile geniz bölgesinde bulunan iltihabik olayların orta kulağa yayılımı kolaylaşır.

Çocuklarda östaki tüpünü gelişimsel farklılıkları tam olgunlaşmamış bağışıklık sistemi ve sık tekrarlayan viral USYE´ ler AOM gelişiminde büyük rol oynar.

Belirtileri nelerdir?

Kulak ağrısı
Kulak akıntısı
Baş ağrısı
Geçirilmekte olan veya yakında geçirilmiş usye hikayesi
Ateş
Huzursuzluk (yeni doğanlarda)
İştahsızlık

Risk faktörleri nelerdir?

Bağışıklık sistemindeki yetersizlikler
Genetik yatkınlık
Anatomik farklılıklar
Damak anomalilileri down sendromu
Fizyolojik fonksiyon bozuklukları (östaki tüpünün çocuklardaki açısı)
Alerji
Yenidoğan beslenme yöntemleri (anne sütü AOM riskini azaltır ve ilk atağı geçirtir)
Pasif sigara dumanı
Kreşler (akıntı temas sonucu solunum enfeksiyonları ve AOM riski artar)
Efüzyonlu otitis media (EOM) enfeksiyon belirti ve bulguları olmadan bulunmadan (ateş kulak ağrısı vs) orta kulakta gelişen sıvı birikimidir. Genelde AOM sonrasında gelişir. İŞİTME AZLIĞI en önemli bulgusudur.

Orta kulak iltihabı bulaşıcı mıdır?

Orta kulak iltihabı bulaşıcı değildir, ancak orta kulak iltihabına yol açan üst solunum yolu enfeksiyonu bulaşıcı olabilir.

Orta kulak iltihabı nasıl tedavi edilir?

Orta kulak iltihabı, 10–14 gün süreyle kullanılan antibiyotiklerle ve östaki tüpünün fonksiyonunu düzeltecek ilaçlarla tedavi edilir.

Cerrahi tedavi gerekebilir mi?

Uzun sureli medikal tedaviye yanıt vermeyen işitme azlığı yapan effüzyonlu otitlerde (Kronik EOM)
Tekrarlayan orta kulak iltihaplarında (rekurren AOM)
Tekrarlayan effuzyonlu otıtlerde (rekurren EOM)
Medikal tedaviye yanıt vermeyen ciddi östaki tüp fonksiyonu bulunan hastalarda kulak tüpü (tımpanostomı tüpü) uygulaması yapılabilir. 3 yasında büyük çocuklarda adenoidektomi (geniz eti operasyonu) işleme eklenmektedir. Geniz eti operasyonu ile östaki tüpü fonksiyonlarında düzelme gözlenmektedir.
Orta kulak iltihabı ve aşılama
PNÖMOKOK AŞISI sayesinde %90 hastada koruyucu antikor düzeyleri elde edilmekte ve orta kulak iltihaplarında %7 lik bir azalma saptanmaktadır.

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”
Orta Kulak İltihabı (Akut Otitis Media-Aom) biriminden
Uzman Görüşü Alın

Uzman Görüşü Alın

Adınız Soyadınız
GSM
Eposta Adresiniz