Yararlı Bilgiler

Böbrek nakli sonrası cinsel yaşam

Başarılı bir böbrek naklinden sonra genellikle cinsel yaşam düzelir ve nakilden birkaç ay sonra kendinizi yeteri kadar iyi hissettiğinizde cinsel faaliyetlerinize başlayabilirsiniz.

Erkeklerin çoğu cinsel güçlerini tekrar kazanırlar ve kadınların da ameliyattan birkaç ay sonra adet kanamaları düzene girer. Bununla birlikte, bazı ilaçlar, cinsel fonksiyonu azaltabilmektedir. Bir sorunla karşılaşırsanız, doktorunuz ya da nakil ekibinizden yardım isteyebilirsiniz.

Cinsel yaşama dönüldüğünde, cinsel yolla bulaşabilecek hastalıklar için de önlem alınmalıdır. Çok eşi olanlarla ilişkiye girmekle ve/veya evlilik dışı ilişkilerle cinsel hastalık kapma ihtimali çok fazladır. Bu tip ilişkilerden kaçınılması önerilir.

Kadınlarda doğum kontrolünün sağlanmasında; bağışıklığı baskılayıcı ilaçlarla olumsuz etki oluşturabileceği için doğum kontrol haplarının kullanılması önerilmemektedir. Spiral gibi rahim içi araçlar da enfeksiyon riskini arttırabilmektedir. Prezervatifler ya da diyaframlar doğum kontrolünü sağlamada seçenek olarak değerlendirilebilir.

Bizden haberdar olmak ister misiniz?
florence nightingale hastanesi çağrı merkezi
florence nightingale hastanesi

Copyright 2016 Florence Nightingale. Tüm hakları saklıdır.

Web sitemizdeki bilgiler kişileri tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımaz. Tanı ve tedaviye yönelik tüm işlemlerinizi doktorunuza danışmadan uygulamayınız.