Organ Doku Ve Hücre Nakli Merkezi

Görevini yapamayacak kadar hasar görmüş ve artık tedavi edilmesi mümkün olmayan bir organın yerine canlı ya da kadavradan alınan sağlıklı ve sağlam organın nakledilmesine “Organ nakli” denir.

Hangi Hastalara Organ Nakli Yapılabilir?

Kalp, karaciğer ve böbrek yetmezliği gibi organları son döneme girmiş olan hastalar için tek çözüm yolu organ naklidir. Organ nakli başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiş bir hastanın yaşam kalitesi çok yükselir ve normal hayatına büyük oranda geri dönebilir. Organ nakli konusunda yaş sınırlaması yoktur ancak hastanın sağlık durumu önemlidir. Gerekli koşulları sağlamış ve organ nakil sürecini kaldırabilecek her hasta, organ nakli için uygun aday olarak değerlendirilir.
Başvuru sahibi hasta, uzmanlar tarafından oldukça detaylı bir incelemeye alınır. Hastanın organ nakline uygun olup olmadığı, disiplinlerarası düzenlenen organ nakli konseyinde değerlendirilir ve organ nakli yapılıp yapılmayacağına dair karar bu konsey tarafından verilir. 

Organ Nakli Kimlerden Yapılır?

Organ nakli için 2 seçenek vardır:

Canlıdan alınan organ: Dünyanın genelinin aksine, canlıdan alınan organ nakli ülkemizde daha yaygındır. Organ bağışı konusundaki batıl inançlar ya da yetersiz bilgi, insanların organ bağışında bulunmalarına engel olmakta; bu nedenle de organ bekleyen hastalar ancak uygun bir organa sahip canlı kişinin organı nakledilerek hayata tutunabilmektedirler.


Kadavradan alınan organ: Ülkemizin aksine, dünyada çok daha yaygın bir şekilde kullanılan organ kaynağı kadavralardır. Bilinçli toplumlarda insanlar ölmeden önce ya da ölen kişilerin yakınları organ bağışını gerçekleştirir ve hastaların ihtiyaç duyduğu organ daha çok kadavralardan sağlanır. 

Organ Nakli Dini Açıdan Sakıncalı mı?

Diyanet İşleri Başkanlığı, 1980 yılında yayımladığı karar ile organ naklinin bir insana yapılabilecek en büyük iyilik olduğunu belirtmiş ve insanların organ bağışında bulunmasını caiz olduğunu açıklamıştır.

Hangi Organların Nakli Mümkündür?

Günümüzde, geçmişe göre daha fazla organın nakli mümkündür. Bu organlar:
Kalp,
Karaciğer,
Böbrek,
Pankreas,
Kalp kapakçığı’dır.

Bunların dışında, çeşitli dokuların nakli de mümkündür ve Grup Florence Nightingale Hastaneleri tarafından gerçekleştirilmektedir.

Kimler Organ Bağışında Bulunabilir?

Akrabalar: Kanunlara göre, hastanın dördüncü dereceye kadar olan akrabaları arasından uygun olanlar herhangi bir sorunla karşılaşmadan donör olabilirler. 
Akrabalık ilişkisi olmayan kişiler: Hasta ile dördüncü dereceye kadar akrabalık bağı olmayan kişilerin donör olabilmesi için İl Sağlık Müdürlüğü’nce kurulan etik kurulu karar vermektedir. 

Kadavralar: Dünyada en yaygın olarak kullanılan donörler kadavralardır. Beyin ölümü gerçekleşmiş ve organları sağlam durumda olan bir kişi ya da akrabalarının organ bağışı sonrasında kadavranın organları nakil için kullanılabilir. 

Grup Florence Nightingale Hastaneleri Organ Nakli Merkezi, çoklu organ nakil uygulamaları da dahil olmak üzere organ nakli ile ilgili tüm uygulamaları başarılı bir şekilde gerçekleştirmekte; bu konuda ülkemizde ve uluslararası platformda referans olarak gösterilmektedir. Disiplinlerarası bir çalışma olan organ nakli için uzman ve deneyimli bir kadro ile uygulamaları gerçekleştiren organ nakli merkezimiz, nakil uygulamalarında yüksek başarı oranına sahip olduğu için hem yurt içi hem de yurt dışı hastaların tedavi amacıyla tercih ettiği kuruluşlar arasında yer almaktadır.

Organ naklinin öncesi, nakil uygulamaları, organ nakli sonrasında dikkat edilmesi gereken konularda daha detaylı bilgiye ihtiyaç duyduğunuzda 444 0 436 numaralı telefon ya da web sitemizde yer alan iletişim formu aracılığı ile uzmanlarımıza ulaşabilir, aklınızdaki soruların yanıtlarını alabilirsiniz.