Böbrek Nakli Süreci

Canlı verici böbrek naklinde en önemli konulardan biri gönüllü böbrek bağışçısına zarar gelmemesidir.Böbreğini bağışlayan kişi için ileriki hayatında artmış bir risk olmamalıdır. 

Yakınlarına böbrek bağışlamak isteyen kişiler merkezimizde detaylı tetkikten geçirilir ve farklı branştan pek çok uzman tarafından incelenirler.

Bu tetkik ve uzman görüşleri organ nakli konseyinde son kez incelenerek böbrek bağışlamak için kişinin uygun olup olmadığına karar verilir. 

Gururla söyleyebiliriz ki Böbrek Nakli Merkezimizde gerçekleştirilen 800'ün üzerinde böbrek nakli ameliyatında sorumluluk alınan hiçbir vericide ciddi bir sağlık problemi olmamıştır. 

Böbrek nakli takip programımızda da sadece alıcılar değil, vericileri de senelik tetkikleri ile takip edilmektedir Gönüllü böbrek bağışçılarının güvenliği canlı vericili böbrek nakli ameliyatlarını sürdürebilmemizin en önemli dayanağıdır.

Türkiye’de öncü bir ekip tarafından gerçekleştirilen ileri tekniklerle gönüllü böbrek bağışçısından böbrek alımı daha güvenli şekilde yapılabilmektedir.

Türkiye’de ilk kez retroperitonoskopik nefrektomi ameliyatı Böbrek Nakli Merkezimizin Direktörü Prof.Dr.Barış Akın tarafından gerçekleştirilmiştir.

Bu yöntem sayesinde böbrek vericilerinde karın içi organlara dokunmadan ve kalıcı bir hasar vermeden ameliyat gerçekleşebilmektedir.