Omuz Çevresi Kas Yırtıkları

Omuz çevresi kas yırtıkları ortopedide sık karşılaşılan sorunlardandır. Rotator manşet adı verilen omuzu çevreleyen kas grubu genç hastalarda şiddetli bir düşme veya travma sonrasına, yaşlı hastalarda ise aşınma/yıpranmaya bağlı olarak yırtılabilir.

Omuz çevresi kas yırtıkları ortopedide sık karşılaşılan sorunlardandır.
Rotator manşet adı verilen omuzu çevreleyen kas grubu genç hastalarda şiddetli bir düşme veya travma sonrasına, yaşlı hastalarda ise aşınma/yıpranmaya bağlı olarak yırtılabilir.
 

Omuz çevresi kas (rotator manşet) yırtıklarının belirtileri nelerdir?

Omuz çevresi kas yırtıklarının en önemli bulgusu ağrıdır. Ağrı genellikle omuzun dış yanından başlayıp kolun ortasına kadar devam eder ve genellikle kolunuzu yukarı kaldırırken ortaya çıkar. Erken dönemde kol gövdenin yanındayken belirgin ağrı yoktur. Yüksek raftan bir kutu almaya çalışırken ortaya çıkan ağrı tipiktir. Diğer bir bulgu kolu yana-yukarı kaldırma sırasında ortaya çıkan kuvvet kaybı ve güçsüzlüktür. Bu kuvvet kaybı ağrıya bağlı olabileceği gibi kasın görevini yerine getirememesine de bağlı olabilir.

Omuz çevresi kas (rotator manşet) yırtıklarının tedavisi

Tedavide hekim gerek gördüğü durumlarda omuza yapılacak tek doz kortizon enjeksiyonları ağrıyı rahatlatabilir.
İlaç, kortizon enjeksiyonu ve fizik tedaviye rağmen ağrısı devam eden hastalarda cerrahi tedavi yapılır.
Cerrahi tedavide artroskopik tedavi altın standarttır.
Artroskopi ile yırtığın tipine göre saçaklanmış bölgenin temizlenmesi ve sıkışmaya yol açan kemik çıkıntıların tıraşlanması işlemi yapılabileceği gibi, yırtığın tam kat haline getirilmesi ve tamiri de mümkündür.

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”
Omuz Çevresi Kas Yırtıkları biriminden
Uzman Görüşü Alın

Uzman Görüşü Alın

Adınız Soyadınız
GSM
Eposta Adresiniz