Omurga Robotu

Kronik bel ağrısı, bel fıtığı, bel kayması, belde dejeneratif değişimler olan hastalar ve hangi nedenle olursa olsun bel ameliyatı geçiren hastalarda kullanılan bir sistemdir.

Bilgisayar kontrollü olan Omurga Robotu’nda (biomotor feedback control) ilk olarak hastaların bel ve karın kaslarının hareket sınırları ve kas güçleri bilgisayarla değerlendirilir. Ardından, hazırlanan programa alınan hastaya bilgisayar kontrolünde günlük egzersizleri otomatik olarak uygulanır. Tedavi bitiminde hangi kasların, ne kadar güçlendirildiği görülebilir. 

Omurga Robotu, omurgayı her yönde çevreleyen kök kaslarını güçlendirmek için geliştirilmiştir. Bel etrafında kaslardan doğal bir korse oluşmasını sağlar. Böylece hem bel ağrısını önler, hem de bel ağrısının tekrarlamasını engeller.

Omurga Robotu Centaur uzaysal ortamda 3 boyutlu olarak çalışan bilgisayarlı bir egzersiz cihazıdır. Eğitimli hekim ve fizyoterapistler tarafından kullanılan Omurga Robotu, bel problemi olan, ameliyat olmamış hastaların ve ayrıca bel ameliyatları sonrasında ağrıları devam eden hastalara hizmet vermektedir.

Derin bel kaslarını kuvvetlendirmek çok kolay değildir. Özel egzersizlerin iyi öğrenilmesi ve doğru sayıda uygulanması herkes tarafından yapılamayabilir. Beli ağrıyan kişilerin hangi egzersizleri ne kadar yapabileceği belirsiz kalabilir. Özellikle bel ameliyatı geçiren hastaların bel kasları çok zayıflamıştır. Ameliyat sonrası 1ilk ayda Omurga Robotu sayesinde belde güvenli bir şekilde kuvvetlenme başlar.

Tedavi, 15 seanslık bir program olarak uygulanır. Seanslar 15 dakika kadar sürer ve spor kıyafetle yapılabilir. Haftada 5 kez, 3 hafta süresince devam edilir. Hasta, sonraki seanslara haftada bir devam edebilir. İsterse yaptığı diğer sporların yanı sıra bunu yapabilir. 

Omurga Robotu (biomotor feedback control) boyun ağrısında ve boyun fıtıklarında da kullanılabilir. Boyun ağrısındaki kullanımında, başa takılan kask ve ağırlıklar yine kontrollü olarak derin boyun kaslarının kuvvetlenmesini sağlar.

Omurga Robotu, kişiye özgü olarak programlanabilir. Son derece güvenlidir. Bel ağrısının sebebinden bağımsız olarak rahatlıkla kullanılabilir. Buradaki amaç kişinin belini daha kuvvetli hale getirmektir. Bel ağrısını geçirebildiği gibi, sağlıklı kişilerde de bel ağrısının oluşmasını engeller.

Bel ağrısı olan kişi egzersiz yapma konusunda çekingen olabilir. Çünkü ağrısının tekrar etmesinden korkar. Omurga Robotu ile önce bel kaslarının gücü test edilir, sonra da hasta zamanla güçleneceği tedavi programına alınır.

Bilgisayar, hastanın kas gücünün durumunu şema olarak verir. Bu bilgiler yazılı olarak grafikler üzerinde hastalarla paylaşılır. Hastalar cihazın bilgisayar sisteminin hafızası sayesinde, kendi tedavi takiplerini yapabilirler.