Omurga ameliyatlarında riski minimalize eden yöntem O-ARM

O-ARM ameliyat içinde kullanılan bir görüntüleme ve navigasyon sistemidir. Bu yöntemde ameliyat başlangıcında alınan görüntü bir bilgisayara yüklenir. Cerrahi sahaya sabitlenen  işaretleyiciler ile hastanın anatomisi  sisteme tanıtılır ve optik kameralar ile tüm ameliyat takip edilir.

Bu yöntem kullanılarak yapılan navigasyonla tüm vida ve implantlar çok yüksek bir doğruluk ile istenen bölgeye yerleştirilir. Tekrarlanan çekimler ile yapılan işlemin doğrulaması yapılır.

Özellikle standart yöntemlerle ameliyat edilemeyen ileri derece deformitesi olan kompleks vakalarda güvenli implant yerleştirilmesini sağlamaktadır. Ayrıca tümör ameliyatlarında tümörün sınırlarının belirlenmesi, total çıkarımının sağlanması ve işlem sonunda bunun doğrulanması mümkün olmaktadır.

O-ARM yönteminin en önemli avantajlarından biri de klasik yöntemle implant koyulurken kullanılan skopi cihazlarına göre çok düşük doz kullanılmasıdır. Bu durum hem hasta hem de cerrahi ekip için maruz kalınan radyasyon oranını çok azaltmaktadır.

Bunların yanında skopi cihazlarının sürekli sahaya gelme zorunluğunun ortadan kalkması ile hem ameliyat süresi kısalmakta hem de infeksiyon riski azalmaktadır. 

Paylaş

İleri Tıbbi Uygulama Merkezlerimiz ve Bölümlerimiz