Obezite Tedavisi

Obezite ilaçla tedavi tam anlamıyla kilo kontrolünü sağlayan iştahı kesen bir ilaç yoktur. Piyasada mevcut olan ilaçların bir kısmı santral yani beyne etki ederek iştahı baskılamaktadır. Ancak takdir edilebileceği gibi beyin günümüzde de hala fonksiyonları açısından tam olarak çözülememiş son derece karmaşık bir organdır.

Kısıtlı bilgilerimizle iştah merkezinin işlevi azaltılırken diğer bilmediğimiz merkezlerin aktivasyonu ya da baskılanması bu tür ilaçlarla mümkün olabilmektedir. Dolayısıyla son derece parlatılarak piyasaya sürülen ilaçların zamanla başka tür etkileri de ortaya çıkınca süratle piyasadan toplatıldığı bilinen bir gerçektir.

Bu tür ilaçlar ya merkezi sinir sisteminde (beyinde) yerleşik iştah merkezinin işlevini ortadan kaldırır ya da ağızdan alınan gıdaların emilimini azaltarak kilo kontrolü yapmaları şeklinde özetlenebilir.

Kilo vermek isterken, geri dönüşü olmayan sorunlarla karşılaşmamak için doktorunuza danışmadan hiç bir şekilde ilaç kullanmamanızı şiddetle öneririz.

Obezite cerrahi tedavi son 10-15 yıldır obezite tedavisinde cerrahi yöntemler sıklıkla uygulanmakta ve başarılı sonuçlar elde edilebilmektedir.

Ancak her cerrahi operasyonda olduğu gibi obezite cerrahisinde de riskler bulunmaktadır. Bu nedenle ameliyata karar vermeden önce her hasta için kişiye özel en uygun tedavi yöntemi doktorunun rehberliğinde değerlendirilmelidir.
Obezitenin cerrahi yöntemleri şöyledir:

Mide içi balon yerleştirilmesi

  • Tüp mide ameliyatı
  • Gastrik bypass
  • Beslenme tedavisi
  • İlaçla tedavi