Yararlı Bilgiler

Radyoaktif iyot tedavisinden 2 hafta önce (özel durumlarda doktorunuz size farklı bir süre belirtebilir) aşağıdakilere dikkat etmeniz büyük önem taşımaktadır. Aksi halde tedavinin etkinliği olumsuz olarak etkilenmektedir. Eğer kullanılıyorsa; tiroid hormonu ve kalp atım bozukluğu ilaçları gibi ilaçların bırakılması

İyotlu tuz, kaya tuzu, deniz tuzu kullanılmaması (sadece üzerinde "iyotsuz" yazılan tuzlar kullanılabilmektedir).

Radyolojik tetkikler(Anjiografi, IVP, Tomografi vb.) için kontrast maddelerin alınmaması

İyot içeren multi-vitaminler, öksürük şurubu (potasyum iyodür içeren), ağız gargarası (iyot içerikli), tentürdiyot, batikon, betadin vb. kahverengi yara solüsyonları, kahverengi ilaç, losyon, krem, saç boyası vb. maddelerden uzak durulması

İyot içeren diş dolgusu yaptırılmaması

Deniz yosunu içeren yiyecekler (Uzak Doğu yemekleri), deniz ürünleri, büyük derin deniz balıkları, soya, soya sosu, soya fasulyesi, tofu (Soya peyniri) tüketilmemesi

İşlenmiş et ürünleri (salam, sucuk, pastırma, sosis, füme et, gibi) ve konserve yiyeceklerin tüketilmemesi

Tuzlu hazır gıdalar, cips, tuzlu kuruyemiş, tuzlu bisküvi, kraker dahil her türlü hazır gıdadan uzak durulması

Kırmızı ve kahverengi boya maddesi içeren gıdaların tüketilmemesi (bu gıdaların içinde iyot ile etkileşen maddeler bulunabilmektedir)

Katkılı süt ve süt ürünleri, katkılı ve tuzlu peynir, katkılı dondurma, margarin tüketilmemesi (Lor peyniri, dil peyniri, mozerella, taze beyaz peynir gibi doğal ve tuzsuz peynirler tüketilebilmektedir. Uzun süre suya bırakılarak tuzu alınmış peynir , tuzsuz tereyağı ve doğal yoğurt makul miktarda yenilebilir

Hazır kahveler, çikolata, kolalı içecekler, poşet çaylar, renkli hazır içeceklerden uzak durulmalıdır.

Koyu yeşil renkli sebzeler (ıspanak, semizotu, karalahana, vb), meyvelerden çilek, Bunun dışında diğer meyve ve sebzeler yenilebilir

Baharatlardan kırmızı biberden uzak durulmalıdır. Ancak taze baharatlar ve karabiberin kullanılmasında sakınca yoktur.

Taze, doğal etler, tavuk, doğal yumurta, deniz balıkları makul miktarlarda tüketilebilir. (Ancak bu gıdaların alımı tedaviye 5 gün kala iyice azaltılmalıdır)

Doğal yağlarla ve et sularıyla pişmiş pilav, makarna, börekler, her çeşit ekmek tüketilebilir

Tuzsuz kuruyemişler de aşırıya kaçmamak kaydıyla yenilebilir

Limonlu sakız (tükürük salgısını artırmak için ikinci günden itibaren kullanılması önerilir),

Kişisel eşyalar, hijyenik malzemeler, rahat giyecekler (2-3 gün yetecek kadar)

Tedavi odasında yatarken bol sıvı içmeniz ve sık sık idrara çıkmanız gerekmektedir. Bunun için yanınızda istediğiniz içeceği getirebilirsiniz. (Su odanızda bulunmaktadır)

Tedavi odasında ziyaretçi alınmaz. Yanınızda vakit geçirebileceğiniz kitap dergi gibi şeyler getirmeniz önerilir

Tedaviye en az 8 saatlik açlıkla gelmeniz gereklidir.

Tedaviden sonra 10-15 gün süreyle yakınlarınızla münasebetiniz yarım saatten fazla olmamalıdır. Aranızda duvar olsa bile en az 2 metre mesafe bırakınız.

Eşinizle aynı yatakta YATMAYINIZ

Birkaç saatlik kısa süreli ziyaretçi kabul edebilirsiniz. Ziyaretçilerle aranızda en az 2 metre mesafe bırakınız. Çocuk ve hamile ziyaretçi kabul etmeyiniz.

Küçük çocuklarınız varsa doktorunuzdan özel bilgi isteyiniz. Çocuğunuzu kucağınızda tutmayınız, yemek yedirmeyiniz, bezini değiştirmeyiniz. Belli bir süre çocuklarınıza bir başkasının bakmasını sağlayınız.

60 yaşından yaşlı kimseler için radyasyondan etkilenme riski düşüktür. Bu yaştaki yakınlarınız için radyasyondan korunma önlemleri alınması gerekmez.

Yüksek doz radyoaktif iyot tedavisi (100-200 mCi) alan hastanın süt veriyorsa bebeğini sütten kesmesi, 6 ay hamile kalmaması önerilir.

Tedaviden sonra iş yerinize dönmek zorunda kalırsanız mesai arkadaşlarınızla uzun süre bir arada kalmayınız. İş yerinizi durumunuz hakkında bilgilendiriniz. İş yerinizde çevrenizde bulunan kişilerden mümkün olduğunca uzak durunuz. Çevrenizdeki kişilerle aranızda en az 1 metre mesafe bırakınız ve 1 saatten fazla bir arada kalmayınız. Daha uzun süre bir arda olmanız gerektiğinde aranızda en az 2 metre mesafe bırakınız.

Özellikle küçük çocuklarla bir arada olmanızı gerektiren bir işte (öğretmen, çocuk bakıcısı, vb.)çalışıyorsanız, işinize ara veriniz.

Radyasyona duyarlı bir işte (fotoğrafçılık, RIA lab. görevlisi, vb.) çalışıyorsanız işinize ara veriniz.

Sinema, tiyatro, konser ve benzeri KALABALIK mekanlara GİTMEYİNİZ

Mümkünse başkalarının kullandığı tuvaleti kullanmayınız. Alaturka tuvalet kullanmayınız. Temizlik kurallarına dikkat ediniz ve idrarınızı oturarak yapınız. İdrarınızın etrafa sıçramasını engelleyiniz. Temizlenirken tuvalet kağıdı kullanınız. Tuvalet kağıtlarını çöpte biriktirmeyin, tuvalete atın ve tuvaleti bol su dökerek temizleyiniz.

Ellerinizi herhangi bir yere dokunmadan BOL SU ve sabunla YIKAYINIZ

Lavaboyu bol su ile durulayınız.

Kullandığınız sabun, diş fırçası ve havlunuzu ayırın. İç çamaşırlarınızı ve yatak takımlarınızı diğer çamaşırlardan ayrı yıkayınız ve bol su ile durulayınız.

Kullandığınız kaşık, çatal, bıçak, tabak ve bardak gibi eşyalarınızın başkaları tarafından kullanılmasını engelleyiniz ve bol su ile ayrı olarak yıkayınız.

Eğer beklenmedik bir şekilde, diş tedavileri de dahil olmak üzere başka bir hastalık sebebiyle herhangi bir sağlık kuruluşuna gitmek zorunda kalırsanız sizinle ilgilenecek personele yakın zamanda radyoaktif iyot tedavisi gördüğünüzü bildiriniz. (Tedaviyi gördüğünüz aynı hastaneye gitseniz bile bu geçerlidir.)