Ne zaman Tüp Bebek Merkezine başvurmalısınız?

Kadınlarda fertilitenin(üreme potansiyeli) en yüksek olduğu yaşlar 20'li yaşların başı ile 20'li yaşların ortasıdır. Kadınlarda 20'li yaşların sonlarında ve 30'lu yaşların başında fertilite yavaş yavaş azalmaya başlar ve 35 yaştan sonra doğurganlıktaki bu azalma daha da belirginleşir.

Erkeklerde de yaşa bağlı olarak fertilitede (üreme potansiyeli) azalma gözlenir. Ancak erkeklerde yaşa bağlı olarak fertilitede gözlenen bu azalma kadınlardaki kadar hızlı değildir ve genellikle 60 yaşına gelmeden yaş bir sıkıntı yaratmaz.

İnfertiliteye(kısırlık) yol açan bir çok problem vardır. Bazen aynı anda birden fazla faktör de kısırlık gözlenmesine neden olabilir.

İnfertilite nedenlerinin bir kısmında tanı ve tedavi kolay olmasına karşın bazı infertilite nedenlerinde bu durum daha zor olabilmektedir. Bununla birlikte bazı çiftlerin ne erkek de ne de kadında herhangi bir neden bulunmamasına rağmen çocuk sahibi olamadıkları gözlenebilmektedir.

Bir yıl herhangi bir doğum kontrol yöntemi kullanılmamasına ve düzenli ilişkiye rağmen gebelik oluşmamışsa tetkiklere başlanması önerilmektedir. Aşağıdaki özelliklere ve belirtilere sahip kadınlarda ise süreye bakılmaksızın tetkiklere hemen başlanılmalıdır.

  • 35 yaş ve üzerinde olunması
  • Adetlerin düzensiz ya da hiç olmaması
  • Adetler arası kanama
  • İlişki sırasında ağrı
  • Geçirilmiş üst genital sistem enfeksiyonları
  • Geçmişte apandisit ya da diğer abdominal (karın) cerrahi operasyonu
Paylaş

İleri Tıbbi Uygulama Merkezlerimiz ve Bölümlerimiz

Tüp Bebek ile ilgili Uzmanlarımıza Sorun
Güvenlik Kodunu Giriniz
Captcha
CaptchaResart