Multiparametrik Prostat MR Görüntüleme

Multiparametrik MR

Prostatta PSA antijeni taramasının, erkeklerde 50 yaşından itibaren rutin kontroller arasında yer alması gerekiyor. Çünkü bu test, gelecekte karşılaşma ihtimali olan prostat kanserinin erken tanısında öne çıkıyor. Tanı alan hastalarda ise birtakım görüntüleme yöntemlerinden faydalanılarak tümörün yeri saptanabiliyor. Üç farklı MR çekiminin tek seansta yapıldığı multiparametrik MR da prostat içindeki tümörün nerede olduğunun net şekilde saptanmasını sağlayan gelişmiş bir görüntüleme teknolojisi.

MR ile prostat bezi anatomik olarak en detaylı şekilde görüntülenerek, incelenebiliyor. Geçmişte, prostat kanseri hastalarında tümörün prostat dışına taşıp taşmadığı MR görüntülemeyle belirlenirken; bugün gelişen teknolojiyle prostat kanserinin saptanmasında dahi Multiparametrik Prostat MR kullanılıyor. Bu görüntüleme sisteminde;
  • Yüksek çözünürlüklü MR inceleme,
  • Diffüzyon MR inceleme,
  • Perfüzyon MR incelemeden oluşan 3 farklı MR çekiminin tek seansta yapılabiliyor.

Neden Multiparametrik MR?

Üç farklı MR incelemesiyle elde edilen verilerle PI-RADS (Prostat görüntüleme, raporlama ve veri sistemi) puanlaması yapılıyor. 1-5 arasındaki puanlama derecelerinden 4 ve 5, klinik olarak öneminin yanı sıra kanserle de uyumlu oluyor. Dolayısıyla bu gruptaki hastalara kesin tanı için biyopsi yapılması gerekiyor.

Her PSA yüksekliği, prostat kanseriyle ilişkili olmuyor. Çünkü iyi huylu prostat büyümesi ya da prostat enfeksiyonu da PSA yüksekliğine yol açabiliyor.

PSA yüksekliğinde yapılan Multiparametrik MR ile tümörlü dokular, iyi huylu dokulardan daha kolay ayırt ediliyor. Bu da hastaya gereksiz biyopsi yapılmasını engelliyor. Öte yandan Multiparametrik MR ile prostat içindeki tümörün yeri daha net belirlendiği için hedefe yönelik biyopsi yapılması da kolaylaşıyor.

Radyasyonsuz, acısız görüntüleme sağlıyor

Bu görüntüleme sistemi, yalnızca yüksek PSA değerlerinin saptanması halinde kullanılmıyor. Üroloji uzmanının muayenesi doğrultusunda, hekimin de gerekli görmesi halinde, PSA değeri normal düzeyde olan hastalara da Multiparametrik Prostat MR ile kanser taraması yapılabiliyor.

Çekim sırasında radyasyona maruz kalınmayan, endorektal anten uygulanmadığı için hastanın hiçbir şekilde acı hissetmediği Multiparametrik Prostat MR, 3 farklı incelemenin aynı anda yapılması nedeniyle ortalama 40-45 dakika sürüyor. İşlemden önce kalın bağırsağın son kısmının boşaltılması için lavman yapılması da önem taşıyor.

Multiparametrik MR ile ilgili merak ettiğiniz konuları Grup Florence Nightingale Hastaneleri’nin uzman ekibine sorabilir, sorunuzla ilgili öneriler isteyebilirsiniz. Bize ulaşmak için web sitemizde yer alan iletişim formunu kullanabilirsiniz.

Doktorlarımız

Randevu Alın