Morarma (Siyanoz)

Siyanoz dudak çevresinin ya da parmak uçlarının morarmasına tıp dilinde verilen isimdir.

Morarmanın( Siyanozun) nedenleri nelerdir?

Sağlıklı çalışan bir kalp, akciğerlerde temizlenen temiz kanı tüm  vücuda pompalar. Ancak akciğerde kirli kanın temizlenip oksijenlenmesinde  bir sorun varsa yada  doku ve organlara  kalp tarafından yeterince oksijenlenmiş temiz kan pompalanamıyorsa  siyanoz meydana gelir.Yani siyanoz (morarma) kalp veya akciğer hastalıklarının habercisidir. Bu durumda da dudak çevresinde yada parmak uçlarımızda morarma görülebilir.

Morarma hangi hastalıkların habercisi olabilir?

Siyanoz  kalp veya büyük damarlar seviyesinde kirli kanın temiz kana karışmasına sebep olan doğumsal kalp hastalıklarının habercisi olabilir. Yada kalbin pompalama fonksiyonunu tam olarak yerine getiremediği  kalp yetersizliklerinde de ciltte, tırnaklarda ve dudakta morarma gözlenebilmektedir.  Siyanoz kanın iyi oksijenlenemediği akciğer hastalıklarına da işaret ediyor olabilir.(KOAH gibi).

Kalp kaynaklı morarmalar daha çok santral tipte siyanoza sebep olur, yani mukozalar, ağız içi dudak çevresi  morarır.  Öte yandan özellikle parmak uçlarındaki periferik siyanoz (morarma) daha çok dolaşım bozukluğunu işaret eder ve şok gibi eriferik damar dolaşımının bozulduğu durumlarda görülür.