Mikroenjeksiyon Nedir? Nasıl Uygulanır?

Yumurtanın içine spermin enjekte edilerek döllenmenin sağlanması işlemine; mikroenjeksiyon (intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu/ICSI) denir.

Tüp bebek tedavi sürecinde; yumurtalıkların ilaçlar ile uyarılması ve yumurta gelişiminin sağlanmasını takiben yumurtalar toplanır ve laboratuvarda özel besi yerleri (kültür mediumu) içinde belirli bir süre saklanır.

Mikroenjeksiyon işleminden hemen önce yumurtalar ‘yumurta soyma işlemi’ ile soyularak etraflarındaki diğer hücrelerden temizlenir ve olgun olan yumurtalar belirlenir.

Ejekülasyon ya da diğer cerrahi yöntemlerle (TESA, TESE, MicroTESE) alınan sperm, ‘sperm hazırlama’ teknikleriyle özel işlemlerden geçirilir ve kaliteli spermler ayrılır.

Mikroenjeksiyon yönteminde; bir yumurtanın içine canlı bir sperm özel aletler (mikromanipülatör) kullanılarak yerleştirilir ve anne rahmini taklit eden özel ortamlarda (inkübatör) saklanır. Böylece spermin yumurtanın içine girmesi ve döllenmenin oluşması sağlanmaya çalışılır.

Mikroenjeksiyon yönteminde yumurtanın döllenmesi; yani sperm ile yumurtanın birleşme olasılığı normal koşullardan daha yüksektir (normal koşullarda sperm yumurtayı kendi kendine bularak döllenmeyi sağlamaktadır).

Mikroenjeksiyon işleminden bir sonraki gün, yumurtada iki çekirdek (pronukleus) gözlenmesi, yumurtanın döllendiği anlamına gelir. Bu çekirdeklerden biri anneden, diğeri ise babadan köken alır.

Mikroenjeksiyon yönteminde olgun yumurtaların %40-%70’lik bölümünde döllenme gözlenir. Sperm veya yumurta kalitesindeki bozukluğa bağlı olarak bu oranlar düşebilir. Bazen ise hiç döllenme olmayabilir.