Mikro TESE

Kısırlık nedenleri içinde çözümü en zor olan sorun menide spermlerin bulunmaması durumudur. Bu sorun, son yıllarda gelişen teknoloji ile artık çözüme kavuşmaktadır. Çözümde rol oynayan yöntemler TESE ve Mikrodiseksiyon TESE olarak adlandırılan yöntemlerdir.

Mikro TESE nedir?

Mikro tese, mikrodiseksiyon adı verilen cerrahi bir yöntemidir. Testisten biyopsi ile sperm elde edilmesi demektir. Mikro tese menisinde hiç sperm bulunmayan (azospermi) ya da %100 hareketsiz sperme sahip kişilere uygulanır. Biyopsi ile testisten hareketsiz sperm hücreleri alınır ve ICSI (mikroenjeksiyon) işlemi ile yumurtaya aktarılarak, yumurtanın döllenmesi sağlanır.

Mikro tese yönteminde cerrahi işlem sırasında mikroskop kullanılır ve sperm üreten kanallar mikroskop yardımıyla büyütülerek izlenir. Bu alanların tespiti uygun sperm bulunması açısından önemlidir.

Mikro TESE ne kadar sürer?

Mikro tese ameliyatı, tek tek kanalların incelenmesini gerektirdiği için 2 saat kadar sürer ve genel anestezi tercih edilir. Yöntemde sperm bulma şansı TESE yöntemine göre fazladır. Mikro tese azospermi vakalarında TESE yöntemine göre %30’luk ek bir başarı artışı sağlamıştır.

Paylaş

İleri Tıbbi Uygulama Merkezlerimiz ve Bölümlerimiz