Migren tedavisi

Migren kadınlarda % 20, erkekler de % 8 oranında görülmektedir. Ataklarla seyreden migrenin akut  ağrı yan etkisinin dışında okul ve iş performansında düşme ve sosyal problemler gibi kronik yan etkileri de vardır.

Migren tedavisi nasıl yapılır?

Migren tedavisinde öncelik; kişinin kendini migreni uyaran tetikleyici faktörlerden kaçınmasıdır. Bu faktörlerden başlıcaları; stres, aşırı kahve tüketimi, sigara ve alkol kullanımı olarak sayılabilir.  Migren tedavisini olumsuz yönde etkilememesi için kişi kullanmakta olduğu ilaçları gözden geçirilmeli ve gerekiyorsa doktoru ile yeniden düzenlenmesi için görüşmelidir. Örnek olarak bazı hastalarda oral kontraseptif kullanımı migren ataklarını arttırmaktadır.

Migren tedavisinde bir diğer önemli konu; kişinin egzersiz yaparak, sağlıklı beslenme, yağdan fakir diyet uygulaması ve düzenli uyku alışkanlığı ile hayat kalitesini arttırması gerektiğidir. Migren hastalarının içinde nitrit bulunan yiyeceklerden ve monosodium glutamate içeren hazır gıdalardan kaçınması yararlı olabilir. 

Bunun yanında migren tedavsisinde hastaya peynir, fermente gıdalar, kırmızı şarap, çikolata, tavuk ciğeri ve domuz gibi birçok gıdanın baş ağrısını proveke ettiği söylenmelidir.

Bu gıdaların çoğu tiramin ve fenil etilamin içermektedir. Migren tedavisinde koruyucu tedbir olarak aktarılması gereken bir diğer faktör; parfüm veya aromatik tipte keskin migren tedavisikokuların migren atağını arttırabilme riskidir. Hastaların kokulu sabun, parfüm veya losyon gibi keskin kokulardan uzak durması faydalıdır. 

Migren tedavisinde akupunktur, batı ülkelerinde en sık kullanılan alternatif tedavi yöntemidir.  Akupunktur hastaların ağrı eşiğini yükselterek, vücutta güçlü bir ağrı kesici olan endorfini ve vücutta bulunan serotonin gibi sakinleştirici maddeleri harekete geçirir. Seratonin kişiye huzur verir, kaygıları azaltır ve rahatlama sağlar. 

Migren tedavisinde kullanılan bir diğer yöntem Botulinum toksini/ Botoks uygulamasıdır. Botulinum toksini uygulamaları bu konuda yetişmiş, tecrübeli hekimler tarafından yapılmalıdır. Bazı uygulamaların elektromiyografi (EMG) eşliğinde yapılması gerekir. Botulinum toksininin etkisi geçicidir. Etkisi1-2 hafta içinde başlar ve 2,5-3 ay devam eder. 

Migren tedavisinde ilaçların kullanımı da mümkündür. İlaç tedavisi; migren ataklarından korunmaya yönelik "profilaktik" veya atağın ağrı, bulantı, kusma gibi yakınmalarının giderilmesine yönelik "atak" tedavisi olarak iki şekilde yapılabilmektedir. Profilaktik tedavi çoğunlukla kişinin yaşam şeklinin değişmesine neden olacak kadar sık (ayda 4 den fazla) ve şiddetli atakların olduğu durumlarda uygulanmaktadır. Migren hastalarının çoğunda ağrı kesiciler veya kafein ile kombine edilmiş analjezikler etkili olabilmektedir. Atak sırasındaki migren tedavisinde ise ilaçla birlikte hastanın karanlık ve sakin bir odada dinlendirilmesi ağrının giderilmesini kolaylaştırabilmektedir.

Paylaş

İleri Tıbbi Uygulama Merkezlerimiz ve Bölümlerimiz