Migren, gerilim tipi baş ağrıları

Migren, %90 oranında kadınlarda görülen, bazen bulantı ve kusma ile seyreden, zonklayıcı, zaman zaman tek zaman zaman çift taraflı olan ve sıklıkla enseden göze veya göz arkasından başlayıp enseye yayılan, hayat kalitesini olumsuz etkileyen baş ağrısıdır. Migrenin kişinin damar yapısından kaynaklandığı düşünülmektedir.

Migren ataklarında ağrı bazen ayda 1, bazen haftada 2-3 olacak şekilde ortaya çıkar. Migren genellikle uyku ve istirahat ile geçer. Sıklıkla kusmadan sonra hafifler. Ağrı esnasında hasta ışık ve seslere tolerans gösteremez.

Akupunktur, migren tedavisinde batı ülkelerinde en sık kullanılan tedavi yöntemlerinden biridir. Akupunktur vücutta endorfin salınımını arttırır. Endorfin güçlü bir ağrı kesicidir. Akupunktur vücutta bulunan sakinleştirici maddeleri de harekete geçirir. Bu maddelerin başında serotonin vardır. Seratonin kişiye huzur verir, kaygıları azaltır ve rahatlama sağlar.

Akupunktur tedavisinden sonra migren nöbetleri seyrekleşir. Yapılan bilimsel araştırmalar akupunkturla migren tedavi başarı oranını %80 olarak gösterir.

Ağrı Kliniğimiz de bu konuda hizmet vermektedir.

Paylaş

İleri Tıbbi Uygulama Merkezlerimiz ve Bölümlerimiz