Menopozun psikolojik etkileri

Menopoz kadınların yaşamında önemli biyolojik ve ruhsal değişikliklerin yaşandığı bir dönemdir.

Bu süreçte menstrüasyonun (adet görme) son bulması ile üreme yeteneği de kaybolur. Başlangıcının sıklıkla 45-55 yaş civarında olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda menopoz evresi kadın yaşamının önemli bir kısmını oluşturmaktadır.
Özellikle sürecin başladığı ilk 5 yıllık dönemde yakınmalar ortaya çıkmakta ve kadınların yaklaşık yarısında hafif şiddette ruhsal belirtiler de tabloya eşlik etmektedir.
Depresyon belirtilerinin menopoz geçiş sürecinde arttığı belirlenmiş, kadınların %13’ünde bu dönemde ciddi depresyon atakları saptanmıştır.

Menopoz döneminin belirtileri

Adetlerin seyrekleşmesi, düzensizleşmesi menopoza girişin ilk bulgusudur. Bu süreçteki ilk 2-5 yıllık dönemde gece terlemeleri, sıcak basması, uykusuzluk, ani duygusal dalgalanmalar, depresyon ve anksiyete (kaygı) gibi ruhsal sorunlar sıktır.
Azalan östrojen miktarı ile beraber vajinal kuruluk, cinsel isteksizlik, cinsel uyarılma için gerekli zamanın uzaması ve cinsel doyumda azalma gibi sorunlar olabilmektedir.

Menopoz döneminde psikolojik sorunların nedenleri

Menopozda östrojen seviyesindeki düşüşün duygu durum değişimlerine yol açtığı, ayrıca sıcak basmaları ve gece terlemeleri gibi vazomotor belirtilerin de yine ruhsal sıkıntıları tetikleyebileceği varsayılmaktadır.
Bunların yanı sıra menopoza atfedilen olumsuz toplumsal anlamlar da (menopozu yaşlılığın başlangıcı, kadınlığın bitişi şeklinde değerlendirme gibi) ruhsal sorunlarda rol oynamaktadır.

Menopoz döneminde psikolojik sorunların tedavisi

Menopozda psikolojik sorunların tedavisi için hormon replasman (yerine koyma) tedavileri yeterli olmayabilir.
Bu durumda depresyon, anksiyete (kaygı) bozuklukları gibi hastalıkların ilaçla tedavileri değerlendirilmeli; ayrıca kişinin sürece uyumunu arttırmayı hedefleyen terapi desteği sunulmalıdır.
Cinsel sorunlarla ilgili tıbbi danışmanlık da önemlidir.

Paylaş

İleri Tıbbi Uygulama Merkezlerimiz ve Bölümlerimiz