Menopoz Döneminde Psikoloji Neden Önemlidir?

Söylemesi kolay ama yaşaması zor bir dönem olarak bilinen menopoz, yumurtalıkların fonksiyonlarını büyük ölçüde kaybetmesi sonucu adet kanamalarının bitmesiyle kadınlarda görülen bir dönemi ifade etmektedir. 

Genelde kadınların 45- 50 yaşlarında görülen menopoz döneminde, artık yumurtlama olmadığı için gebelik oluşmaz. Bu durum yaşla beraber azalan hormonal seviyeler ve azalan yumurta sayısıyla ilgilidir. Menopozdan önceki süreçte ara kanamalar, uzun kanama dönemleri ve akıntılarla buna eşlik edebilecek sıcak ve ateş basmaları, göğüslerde hassasiyet, ruhsal değişiklikler ve adet arasının uzaması gibi durumlarla karşılaşılabilir. 

Kadınların daha sağlıklı bir menopoz dönemi geçirmesi için İstanbul Florence Nightingale Hastanesi Kadın Doğum ve Jinekolojik Onkoloji Bölümü'nden Prof. Dr. Cem İyibozkurt, adım adım menopozla mücadele yollarına dikkati çekiyor. 

Nasıl baş edilir? 

Menopozda östrojen çok azaldığından dolayı rahim içi kalınlığı oldukça incelir. Bu nedenle doktorlar bu bölgeyi mutlaka takip etmek isterler. Buradaki değişiklikler menopoza geçiş döneminde ultrasonla görülebilir ve tedavi gerektirici bazı hastalıklara işaret edebilir. Bu dönemde yumurtalar artık folikül üretmeyeceklerdir. Dolayısıyla menopoza girdikten sonra yumurtalıklarda gelişen kistlere anormal olarak bakılmaktadır. 

Menopoza geçiş sürecinde yumurtlamanın düzensizleşmesinden dolayı yumurtalarda fonksiyonel kist gelişimi oldukça sık görülür. Bazen de yumurtaların gelişmesi ancak çatlamamasına bağlı olarak da kist görülebilir. Bu tip fizyolojik kistlerin önemli bir bölümü takip edilir ve zaman içinde kaybolur. Yaş ilerledikçe daha sık görülmeye başlanan rahimdeki urlar yani myomlar menopozdan önceki dönemde hormon seviyelerini bağlı olarak büyüme gösterebilirken menopozdan sonra bunlarda kesinlikle bir büyüme saptanmaz. Bu nedenle doktorunuz menopoz döneminde daha önceki urları mutlaka ultrasonla takip eder. Genelde menopoz dönemindeki ur büyümeleri iyi olarak karşılanmaz. Mutlaka değerlendirilme gerektirir. 

Değişime hazırlıklı olun 

Kadın genital organları östrojene çok duyarlı olduğundan ve menopoz döneminde östrojen çok azaldığından dolayı genital bölgede incelme ve tahrişe açık bir durum meydana gelir. Bu durum hem cinsel temasta sorun yaratırken bazı kadınlarda idrar kaçırma ve idrara sık çıkma gibi bazı problemlere de yol açar. Bu tip şikayetler çok doğum yapan kadınlarda daha fazla görülmekle beraber kadının doku yapısına bağlı olarak hiç doğum yapmamış kadınlarda da görülebilir. Böyle bir durum geliştiğinde lokal östrojen gibi bazı tedavilerle bu duruma çözüm bulunabilmektedir. 

Yaşam tarzınız değişiklikler yapın!

Menopozdaki tüm klinik değişikliklerin dışında bu döneme ciddi bir duygusal stres de eklenir. Bu nedenle kendinizi semptomların yani şikayetlerinize göre kontrol altında tutmaya çalışmak iyi olacaktır. Ateş basmaları ve gece terlemeleri gibi problemler yaşadığınız ortamdaki sıcaklığı değiştirerek ya da daha serin yerlerde bulunarak azaltılabilir. Menopoz döneminde kendinizi rahatsız ve stres altında hissedebilir veya uykularınızın bozulduğunu gözlemleyebilirsiniz. Bu durumun bir geçiş dönemi nedeniyle olduğunu ve sağlığınızın özellikle de kendinizi iyi hissetme halinin düzeleceğini unutmayın. Sizin bu döneme kafaca hazırlanmanızın, yaşam şeklinizde değişiklikler yapmanızın uygun olacağını ve sorunlarınızın çözülebileceğini akılınızda bulundurun.