Öncelik meme koruyucu cerrahi!

Meme, kadınlar için çok özelliği olan bir organdır. Annelik ve kadınlık sembolüdür. Kaybedilmesi kadınlarda beden imajı kaybına, anksiyete (kaygı) ve depresyona neden olmaktadır. Kadın, kadınlığını yitirdiğini düşünmektedir. Bu nedenle, ciddi bir değerlendirme sonucu memesi korunabilecek tüm kadınlara bu şansın verilmesi gerekir.

Tabii ki meme korunurken, hastanın sağlığının birinci derecede önemli olduğu dikkate alınmalı ve memede hiç tümör bırakılmadığından emin olunmalıdır.

Merkezimizde kurulduğu 1992 yılından itibaren Meme Koruyucu Cerrahi, 1996 yılından sonra bekçi (sentinel) lenf bezi biyopsisi, son 10 yıldır ise Onkoplastik Meme Cerrahisi Yöntemi uygulanmaktadır. Merkezimizde meme koruyucu cerrahi uygulanan hastaların oranı %75’e ulaşmıştır yani her dört hastadan üçünde meme korunabilmektedir.

Meme kanserinin cerrahi tedavisinde, onkolojinin temel ilkeleri korunurken, estetik olarak da güzel bir görüntü elde edilmeye çalışılmalıdır. Kanserli meme tedavi edilirken diğer memenin de gözden geçirilmesi ve simetrinin sağlanması gereklidir.

meme sağlığı