Meme Cerrahisinde Nükleer Tıp Bölümü

Nükleer Tıp testleri ile organ fonksiyonundaki anormallikler ortaya çıkarılmakta ve çok ciddi hastalıkların erken teşhis ve tedavisi yapılabilmektedir. Bu yöntemler ile tıbbi problemlere, diğer tanı yöntemleri ile olduğundan çok daha erken aşamada tanı konulabilmekte ve hastalık  erken aşamada kontrol altına alınabilmektedir. Nükleer tıp yöntemleri, meme kanseri gibi bazı kanser türlerinin cerrahi tedavisinde hastalığın lenfatik yayılmasını değerlendirmek ve cerrahi planlama yapmak için de kullanılmaktadır. 

Nükleer Test nasıl yapılır?

Nükleer Teste başlamadan önce, radyoaktif ilaç intravenöz veya oral olarak verilir. Kısa bir süre sonra "sintigrafi" adı verilen vücut görüntüleri özel kameralar ile tespit edilir. Bu görüntüler radyoaktif ilacın organ içinde ilerlemesini gösterir ve tanı için meme sağlığıdeğerli bilgiler sağlar. Görüntüler nükleer tıp uzmanları tarafından yorumlanarak sonuçlar ertesi gün alınır.

Kanser hastalarında nükleer tıp; 

  • Tümör yerinin tespiti
  • Tümör evrelemesi
  • Metastazların tespiti

Tedaviye cevabın değerlendirilmesi

Kanser nedeniyle kemik ağrısının tedavisi alanlarında aktif olarak rol oynar. Tedavi izlemlerinde ve tümörün evrelendirme aşamalarında PET CT ve SPECT (Sintigrafi) cihazları kullanılmaktadır.