Meme Cerrahisi Sonrası Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bölümü

Rehabilitasyon programlarının hedefi hastalara yaşam kalitesi odaklı tedavi modeli planlamaktır. Meme cerrahisi sonrası rehabilitasyon programı başlıca cerrahi ve kemoterapi sonrası gelişen hareket kısıtlılığına,  güçsüzlüğe ve cerrahi sonrası omuz hareketlerinde kısıtlılık ile kolda gelişen ödeme yönelik tedavi seçenekleri sunmaktadır.

Meme ameliyatlarından sonra omuz kısıtlılıkları neden olmaktadır? Tedavisi nedir?

meme cerrahisi sonrası fiziksel tıp ve rehabilitasyonMeme ameliyatlarından sonra erken dönemde omuz eklemde hareketsizliğe bağlı kısıtlılıklar olabilmektedir. Bu kısıtlılıklar genellikle kısa sürede açılmaktadır. Bu olasılığı en aza indirmek için erken dönemde kontrollü bir biçimde omuz hareket açıklıklarına yönelik egzersiz başlamak gerekmektedir. 

Lenfödem nedir?

Lenfödem genel tanım olarak bir uzuvda lenf dolaşımının bozulmasına bağlı şişlik oluşmasıdır.

Lenf dolaşımı ne işe yaramaktadır?

Lenf dolaşım sistemi kan dolaşımına benzer bir dolaşım sistemidir. Vücutta bağışıklık sisteminde ve sindirim sisteminde yağların emilmesinde rol oynamaktadır.

Meme ameliyatlarından sonra lenfödem neden olmaktadır?

Meme ameliyatlarından sonra lenfödem ameliyat sırasında lenf bezlerine işlem yapılmasından olabileceği gibi ameliyattan sonra alınan radyoterapi sonrasında da gelişebilmektedir.

Lenfödemi nasıl tanıyabiliriz erken tanıma önemli mi?

Lenfödemi erken tanıma önemli çünkü lenf sıvısı proteinden zengin sıvı olduğundan uzun süreli birikimlerde cilt altı fibrozis dediğimiz değişiklikleri yapabilir. Bu değişikliklerin olması tedaviyi zorlaştırmaktadır. 

Erken tanıma tedaviye erken başlama açısından önemlidir. Erken tanıma düzenli takipler ile mümkün olmaktadır. Kliniğimizde hastalarımız biyoempedans dediğimiz teknikle düzenli takip ediyoruz. Bu yöntem lenfödemi klinik belirtile yani kolda şişlik başlamadan yaklaşık 7 ay kadar önce tanıyabiliyor. Takiplerimize ameliyat öncesi yaptığımız ilk ölçümle başlıyoruz daha sonra üç aylık periyodlarla hastamızın biyoempedans değerlendirmesini ve muayenesini yapıyoruz.

Böylece kolda oluşabilecek ödemi erken tanıyoruz ve tedaviye erken başlıyoruz. Ayrıca değerlendirmelerimizde hastamızın egzersizlerini gözden geçirip egzersiz programını yeniliyoruz.

Lenfödem tedavisi nedir?

Lenfödem tedavisi hastanın kol şişlik durumuna göre değişebilmektedir, erken dönem lenfödemde yani kolda şişlik saptanmayan sadece biyoempedans ile saptadığımız lenfödemde ev egzersiz programı ve bası giysisi verebiliyoruz ancak kolda şişlik saptadığımız lenfödemde klinikte bu konuda eğitimli fizyoterapistlerimiz tarafından yapılan manuel lenf drenaj tedavisi ve çok katmanlı bandaj uygulaması arkasından gözetim ile egzersizler öneriyoruz. Bu uygulama kolun durumuna göre 15 veya 20 seans olabiliyor, bu dönemin arkasından ev egzersiz programı evde self drenaj ve bası giysisi kullanımı öneriyoruz.

Daha önceleri kullanılan pnömotik kompresyon dediğimiz cihazlar gövde ödemine neden olabildiği için ve uygun basınçta olup olmadığı kontrol edilemediği için ödem artırabildiği için artık lenfödem merkezimizde kullanılmıyor.

Lenfödem riskini azaltmak için neler yapılabilir?

Meme cerrahisi ile lenf nodu diseksiyonu yapılan hastalarımızın lenfödemden riskini azaltmak için yapabilecekleri arasında öncelikle meme cerrahisi yapılan taraf koldan tansiyon ölçtürmek, kan almak ya da ilaç yaptırmaktan kaçınmaları gerekir, hamam, sauna ve kaplıca tedavileri ödemi artırabildiğinden bunlardan uzak durulmalı, hastalarımız cilt enfeksiyonlarından korunmalı bunun için manikür gibi tırnak yataklarında enfeksiyon ortaya çıkarabilecek uygulamalardan kaçınmalıdır, böcek MEME SAĞLIĞIsokmalarını engellenmesi için riskli durumlarda koruyucu kıyafetler ve kremler önerilebilir, uzun süreli uçak yolculuklarında bası giysisi kullanımı basınç değişimlerinden meydana gelecek ödemi azaltacaktır,

Bunlarla beraber hastalarımız kilo almadan kaçınmalıdır çünkü kilo artışının lenfödem riskini arttırdığı gösterilmiştir. Ağır işlerden kaçınmak gerekmektedir bunun günlük işler sırasında ara ara kolu yukarda dinlendirmek ve 4-5 kilo üzerinde ağırlık taşımamaları gerekmektedir.

Lenfödem hastaları spor yapabilir mi?

Sporu tüm hastalarımıza faydalı olduğu gibi lenfödem hastalarımıza da öneriyoruz. Spor sırasında bası giysisi kullanımını öneriyoruz. Hastalarımıza önerdiğimiz sporların başında yüzme gelmektedir. Kollara ağırlık vermeden yapılan pilates, yoga gibi sporlarda önerebileceğimiz sporlar arasındadır.meme cerrahisi sonrası fiziksel tıp ve rehabilitasyon