Meme Rekonstrüksiyonu

Meme kanseri sonrası memesi alınmış veya doğuştan memesi olmayan hastalara yeniden meme yapma işlemidir. Burada amaç; normal meme şekline yakın, simetrik ve uygun boyutta meme yapmaktır.

Meme onarımı hakkında ilk bilinmesi gereken genelde birden fazla işlem gerektirmesidir. Florence Nightingale olarak, meme rekonstrüksiyonu (meme onarımı) ile ilgili merak edilen bazı konuları bu yazımızda paylaştık.

Meme rekonstrüksiyonu için hangi yöntemler kullanılır? 

Meme onarımında,  iki temel yöntemden bahsedebiliriz; silikon implant kullanımına dayanan teknikler ve hastanın kendi dokusunun kullanıldığı (otolog, karından veya sırttan flep adı verilen teknik) teknikler.

Meme rekonstrüksiyonu mastektomi sonrasında hemen yapılabilir (erken onarım) ya da daha sonraki bir zamanda da yapılabilir (geç onarım). Florence Nightingale Hastaneleri’nde meme rekonstrüksiyonu kararı hastalığın evresi, eşlik eden başka hastalıkların varlığı, memenin tipi ve büyüklüğü gibi birçok faktör göz önünde bulundurularak meme cerrahı ile ortaklaşa verilir. 

• Silikon implant ile onarım: Burada en önemli faktör ameliyat sonrasında “radyoterapi (RT)” alıp alınmayacağıdır. Hasta RT alacaksa tek başına implantla onarım her zaman önerilmez veya doku genişletici kullanılarak aşamalı onarım öne çıkabilir.

• Sırttan kas alınıp, altına implant yerleştirilmesi: Daha çok geç onarım yapılan durumlarda bu yöntem tercih edilir. 

• Karından alınan doku ile onarım: Bu yöntem, hem geç hem de erken dönemde kullanılabilecek bir yöntemdir ve mikro cerrahi işlem gerektirir. Bu teknikte silikon kullanılmasına gerek kalmaz; sadece hastanın dokusu ile meme onarımı yapılmış olur. 

Kimlere meme onarımı yapılır? 

Öncelikle meme rekonstrüksiyonunu başkaları için değil, onarımı yaptıracak olan kişinin kendisi için istemesi gereklidir. Meme onarımı yapılacak kişinin, aşağıda yer alan şartları yerine getirmesi gerekmektedir.
  •  Meme konstrüksiyonu düşünen kişi bunun birden fazla ameliyat gerektireceği gerçeğini kabul ediyor ve bunu gerçekten istiyorsa, 
  •  İyileşmeyi bozacak veya geciktirecek ek bir hastalığı yoksa,
  •  Gerçekçi beklentilere sahipse, bu ameliyat için uygun aday durumundadır. 
Meme onarımında bilinmesi gereken gerçekler:
  •  Onarımı yapılan meme hiçbir zaman diğer meme ile aynı hisse ve fonksiyona sahip olmaz.
  •  Onarımı yapılan memede kullanılan tekniğe göre küçük veya büyük bir iz kalacaktır. Tabii ki bu izlerin zamanla solması beklenir ama bu izler kalıcı olacaktır.
  •  Eğer onarım için kişinin kendi dokusu kullanıldıysa, dokunun alındığı bölgede de izlerin kalacağının bilinmesinde fayda vardır.
Plastik cerrah ile yapılacak görüşmede, meme onarımı isteyen kişiye bu işlemin tüm detayları, riskleri ve avantajları anlatılacaktır. Meme rekonstrüksiyonunda en uygun yönteme ortaklaşa karar verilir ve ortak bir karar alındıktan sonra uygulama sürecine geçilir.

Meme onarımı ile ilgili merak ettiğiniz her konuda Florence Nightingale Hastaneleri’nin uzman ekibi ile iletişime geçebilir, aklınızdaki sorulara cevap bulabilirsiniz. Bize ulaşmak için web sitemizde yer alan iletişim formunu kullanabilir ya da 444 0 436 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

İlgili Yazılar: