Meme Kanseri Belirtileri

Meme başında akıntısı

Meme başı akıntıların çoğu hormonaldır. Yalnız %10′u papillom veya kansere bağlıdır.

Kendiliğinden gelen kanlı veya tek meme başından gelen akıntılarda gecikmeden Meme Sağlığı Merkezi doktorlarına başvurulmalıdır. Sulu veya kanlı meme başı akıntıları mutlaka araştırılmalıdır. İntraduktal papilloma veya kansere bağlı olabilir. 

Süt şeklinde, krem kıvamında sarı-yeşil renkli, kendiliğinden gelen, sulu veya kanamalı akıntılar olabilir. Bu akıntılar genellikle emzirmenin kesilmesinden sonra aylarca devam edebilir. Bazı ilaçlara ya da prolaktin salgılayan beyin tümörlerine bağlı olarak gelişebilir. 

Meme başından sıkmadan gelen, tek taraflı ve kanlı-beyaz renkteki akıntılarda mutlaka meme cerrahisi doktorlarına başvurulmalıdır. Ancak yine de unutulmamalıdır ki bu şekilde akıntısı olan 12 kadından sadece 1 tanesinde meme kanseri çıkmaktadır.  

Meme başında veya derisinde çökme, çukurlaşma, kalınlaşma

Bazı kadınlarda çocukluktan itibaren her iki meme başı da içe çekik olabilir. Bu herhangi bir hastalık anlamına gelmez. Böyle durumlarda bebek emzirmek de çoğu kez mümkün olmaz. Bu gibi yapısal bozukluklar kozmetik amaçlı ameliyatla düzeltilebilir. 

Kanser açısından önemli olan, tek meme başının son zamanlarda içeri çekilmesi durumudur. Meme başında sonradan gözlenen çekinti, çökme ve çukurlaşma gibi değişiklik kanser habercisi olabileceği gibi yağ nekrozu denilen basit bir meme rahatsızlığından da kaynaklanabilir.

Belirtilerin sebebi kanser olmasa bile emin olmak için muayene ve tetkik yapılması önem taşımaktadır. Bazen memede kitle olmadan da doğrudan meme derisinde değişikliklerle kanser başlayabilir.

Teşhis ve tedavi yöntemleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için Grup Florence Nightingale Hastanesi Meme Sağlığı Merkezinden hemen randevu alın.

Memede kızarıklık ve şişlik

Memede hassasiyet gerginlik ve şişkinlik gibi bulgular adet dönemiyle ilgili olabileceği gibi enfeksiyonksiyon kaynaklı da olabilir.
Uzun süre geçmeyen bir şişlikte meme uzmanına görünmek gereklidir. Şişliğin asıl nedeni enfeksiyon olabileceği gibi kanser de olabilir.
Daha çok mastit (süt kanallarının iltihabi hastalığı) nedeniyle gözlenen memede kızarıklık durumu meme cildinde belirli bir bölgedeyse ve uzun süredir devam ediyorsa tehlike habercisi olabilir.

Her iki durumda da meme cerrahi uzman doktorlarına başvurmak gerekir.

Memede ele gelen topak, yumru, kitleMemede ele gelen topak, yumru veya kitlelerin %80-85′i, kanser dışı nedenlere bağlıdır.  Kanser açısından şüpheli kitleler genellikle sert, düzensiz kontürlü ve hareketsizdir.

Bununla birlikte memede ele gelen her türlü topak, yumru veya kitle mutlaka genel cerrahi tarafından muayene edilmeli ve değerlendirilmelidir.

Meme Sağlığı Check-up Paketi


Meme Sağlığı Paketi (40 yaş ve üzeri)
  • İki Taraflı Mamografi
  • Genel Cerrahi Muayene
Meme Sağlığı İleri Paket (40 yaş ve üzeri)

  • İki Taraflı Mamografi
  • İki Taraflı Meme USG
  • Genel Cerrahi Muayene
Meme Sağlığı Paketi (40 yaş ve altı)

  • İki Taraflı Meme USG
  • Genel Cerrahi Muayene


*31.12.2019 tarihine kadar geçerlidir.
Paylaş

İleri Tıbbi Uygulama Merkezlerimiz ve Bölümlerimiz