Meme anatomisi

Meme, göğüs duvarına bağlar ile tutunmuş, süt üretebilen bezlerden oluşan damla biçiminde bir organdır.

Memenin kendisi kas dokusu içermez ancak göğüs duvarında kaburgaların üzerindeki “pektoral” denilen göğüs kaslarının önünde yer alır.

Memeler süt yapabilen bezlerdir. Her meme, lob denilen 15 ile 20 kısımdan oluşur. Loblar küçük lobülleri; lobüller, süt üreten küçük bezleri kapsar. Süt, lobüllerden ve duktus denilen ince kanallardan geçerek meme başına gelir. Meme başı, areola denilen koyu renkli cilt bölgesinin merkezidir. Lobül ve kanalların arasını yağ ve bağ dokusu doldurur.

Memeler aynı zamanda lenf denen renksiz sıvıyı taşıyan kanalları da içerir. Bu lenf kanalları küçük yuvarlak lenf bezlerine açılır. Memeye ait lenf bezi grupları memeye yakın olan koltuk altında, köprücük kemiğinin üstünde ve sternumun (iman kemiği) yanında bulunur. Lenf bezleri lenf sisteminde olabilecek bakteri, kanser hücreleri ve diğer zararlı bileşenleri tutar.

Memede etkili olan üç önemli hormon vardır: Östrojen, progesteron ve prolaktin. Bu hormonlar memenin ergenlik çağında gelişiminden, üretkenlik döneminden menopoza kadar aylık değişimlerinden ve hamilelik sonrası süt üretiminden sorumludur.

Memenin şekli her kadında değişiklik gösterir. Menopoz ile birlikte hormon seviyesinde düşüşler görülür ve süt bezlerinin bir kısmı küçülüp yok olabilir. Bu olay sonrası yağ dokusu memede hakimiyeti ele geçirir.

Paylaş

Hastalık ve Tedaviler

İleri Tıbbi Uygulama Merkezlerimiz ve Bölümlerimiz