Malign Mezotelioma

Mezotelyoma, akciğer, kalp ve karın organlarını çevreleyen zarlardan köken alan kötü huylu tümördür. Çoğu kez asbest sonucu ortaya çıkan bu tümör, en fazla akciğeri çevreleyen zar olan plevrada görülür.

Mezotelyoma risk faktörleri nelerdir?

Mezotelyoma için bilinen en önemli risk faktörü asbeste maruz kalmaktır. Solunan asbest lifsel yapısı nedeniyle akciğer zarına yapışarak mezotelyomaya neden olmaktadır. Asbest mezotelyoma dışında akciğer kanseri gelişiminde de önemli bir risk faktörüdür.

Mezotelyoma belirtileri nelerdir?

Hastalarda akciğer zarında sıvı birikimine bağlı olarak sırt, göğüs ve yan ağrısı görülür. Ağrı başlangıçta nefes almakla batıcı karakterdedir sonra giderek şiddetini arttırır ve süreklilik gösterir. Hastada nefes darlığı ortaya çıkabilir. Bunun dışında öksürük, karında şişme, karın ağrısı gibi belirtiler de olabilir.

Tanısı nasıl konur?

Hastada yapılan fizik muayenede hasta tarafta solunum seslerinin azaldığı ve göğsün hasta tarafının hafif küçülmüş, omuzun daha düşük pozisyonda olduğu tespit edilir. Akciğer grafisi ve bilgisayarlı tomografide plevra boşluğunda sıvı toplanması, akciğer zarının kalınlaşmış olduğu görülür.

Daha sonra hastadan bir enjektör yardımı ile bir miktar sıvı alınarak incelenir. Sıvıda tümör hücrelerinin görülebilirse de kesin tanı için biyopsi yapılması gerekir. Biyopsi; kapalı plevra biyopsisi, açık plevra biyopsisi olarak ya da torakoskopik yöntemlerle yapılabilir.

Mezotelyoma tedavisi nasıl yapılır?

Biyopsi materyalinin incelenmesi ile mezotelyoma tanısı ve tipi belirlenir. Mezotelyomanın epitelyal, sarkomatöz ve mixt tip olmak üzere 3 tipi vardır. Sarkomatöz ve mixt tip mezotelyomada kemoterapi ve radyoterapi, epitelyal tip mezotelyomada cerrahi tedavi seçeneği de mevcuttur. Cerrahi sonrası hastaya kemoterapi ve radyoterapi de uygulanmalıdır.

Paylaş

İleri Tıbbi Uygulama Merkezlerimiz ve Bölümlerimiz

Kanserle İlgili Uzmanlarımıza Sorun
Güvenlik Kodunu Giriniz
Captcha
CaptchaResart