Madde bağımlılığı ve kısırlık (infertilite)

Bağımlılık maddelerinden sigara ve alkol kullanımı birçok sağlık sorununa yol açtığı gibi üreme sağlığını da olumsuz etkiler ve kısırlığa neden olabilir.

Sigara ve alkolün üreme sağlığına olan olumsuz etkileri;
  1. Testislerde sperm üretimini etkilediği gibi cinsel organlarda iktidarsızlık, ereksiyon da azalma, döllenme yetersizliği, kalıtımsal bozukluklar meydana gelir. Bu sorunlar başlıca kısırlık nedenleri olmaktadır.
  2. Rahim ve yumurtalık kanserine neden olduğu gibi; çocuk düşürme, sakat ve eksik doğum, erken menopoz gibi tehlikeler oluşturarak kısırlığa neden olabilmektedir.
  3. Sigara içen babaların, çocuklarında hayati riski taşımasına neden olabiliyor. Hamileliğinde sigara içen kadınların bebekleri - 15 eksik kilolu doğdukları gibi zeka eksiklikleri de görülür. 
  4. İdrar kesesinde mesane kanserine neden olarak kısırlık sorununa yol açar.
  5. Sigara ile vücuda alınan nikotin, yumurtalıklarda bulunan hücreleri olumsuz etkileyerek yumurtanın genetik anomalilere gereğinden fazla eğilimli olmasını sağlar.
  6. Nikotin kadınlarda yumurtalıklara zarar vererek menopozun daha erken yaşlarda olmasını neden olurken bu da erken yaşta kısırlık sorunu yaşanması demektir.
  7. Sigara ve alkol kullanımı doğal yollarla gebe kalmayı zorlaştırır ve düşüklere neden olur.
  8. Yapılan çalışmalarda sigara içen kadınların yumurtalık kapasitesinde içmeyenlere göre önemli bir düşüş tespit edilmiştir.
  9. Yapılan araştırmalar, haftada 60 ml. üzeri alkol kullanımının sperm üretimini olumsuz yönde etkilediği göstermiştir. 
  10. Aşırı alkol tüketimi genital ve üriner sisteme ait anomalilere yol açarak kısırlığa neden olmaktadır.
Paylaş

İleri Tıbbi Uygulama Merkezlerimiz ve Bölümlerimiz