Lomber sempatik blok

Lomber (bel) sempatik sinirler 1. ve 5. belomurların her iki tarafından çıkarlar ve omurların önyan kısımlarından aşağıya uzanırlar. Bu sinirler bacaklara giden ağrı duyusunu ve kan akımını kontrol ederler.
Bu bölgeye uygulanacak lokal aneztezik sempatik blok ile organların damarlarıyla ilgili hastalıklarında ya da herpes zoster, paget’s hastalığı, fantom ağrısı, nöropatik ağrı, aşırı terleme hastalığı, raynaud hastalığı gibi çeşitli damar hastalıkları, postherpetik nevralji ağrılarında lomber sempatik blok uygulanabilir. İşlem sonrası genellikle 15-20 dakika içinde ağrı azalmaya başlar ve etkilenen bacakta kan akımının artmasına bağlı olarak bacağın ısısı artar.

Lomber sempatik blok nasıl yapılır?

Giriş yeri lokal anestezikle uyuşturulduktan sonra boyalı madde verilerek görüntüleme cihazı altında tekrar kontrol edilir ve lokal anestezikle steroid karışımı enjekte edilerek lomber sempatik blok gerçekleştirilir. Sonrasında hasta yaklaşık 2 saat gözlem altında tutulur.

Lomber sempatik blok sonrasında neler görülür?

İşlemden sonra blok ile ilgili bacakta 4-6 saat süren hissizlik, karıncalanma ya da güç kaybı olabilir. İğne giriş yerinde ağrı olabilir fakat ağrı kesici tedaviye cevap verir. Girişim bölgesindeki damarlara girilmesi kanamaya yol açabilir.

Bu bulgular nadir görülür. Görüntüleme cihazı doğru kullanıldığı takdirde bu yan etkiler yok denecek kadar azdır. İşlemden hemen sonra ağrının azalması işlemin başarılı olduğunu gösterir.
İşlemden sonra kan akımının düzelmesine bağlı bacakta görülen soğukluk, terleme, renk değişikliği kaybolur. Ağrı azalır fakat daha sonra 2 veya 3. günden itibaren tekrar artabilir. Bu artışın nedeni injeksiyon işleminin kendisine bağlıdır. Bu ağrı verilen ilaçlarla kolaylıkla kontrol edilebilir. Birinci haftanın sonunda tedavi daha fazla etkili olmaya başlar ve yaklaşık 3 haftalık bir süreçte ağrı ve şikayetlerde iyileşme görülür.

İşlemden sonra nelere dikkat edilmelidir?

4-5 gün istirahat edilmesi önemlidir.

Paylaş

İleri Tıbbi Uygulama Merkezlerimiz ve Bölümlerimiz