Lenfödem Takip ve Tedavi Programı (L-DEX)

Lenf dolaşımında bozuklara bağlı olarak kol veya bacaklarda meydana gelen şişliklere lenf ödem adı verilmektedir. Lenf ödem doğumsal olabileceği gibi, cerrahi veya enfeksiyon gibi nedenlerle de ortaya çıkabilir. Lenf ödemin varlığı kişinin yaşam kalitesini bozar. İlerleyen dönemlerde enfeksiyonlara ve bazı lenf damarı kanserlerinde yatkınlığı arttırdığı gösterilmiş olduğundan tedavisi gerekir.

Lenf ödem tedavisi, mevcut literatürde manuel (elle) lenf drenaj, çok katmanlı bandaj, lenf akımını arttıran egzersizler ve eğitim gibi basamaklardan oluşan kompleks lenf ödem tedavi yaklaşımıdır. Daha önceden kullanılmakta olan pnömotik kompresyon cihazları son dönemde tavsiye edilmemektedir.

Lenf ödemin etkin tedavisinin yapılabilmesi için erken tanınması önemlidir. Kliniğimizde, lenf bezlerinden cerrahi geçirmiş risk altındaki hastalara, erken lenf ödem tanısında düzenli klinik takip ile beraber L-DEX U400® cihazı ile biyoempedans analizi yapmaktayız. Bu analiz sayesinde lenf ödem henüz dışarıdan görünür durumda değilken bile tanı koyup tedavi başlanabilir. Erken tanı ve hastada cilt altı skar dokusu gelişmeden başlanan erken tedavi lenf ödemin ilerlemesini ve geri dönüşümsüz hal almasını engeller.