Lazer uygulamaları

İçinde bulunduğumuz yüzyılın en etkileyici gelişmelerinden biri de lazer ışınlarının tıp alanında kullanıma girmesidir. Dermatoloji ise bu uygulamaların en çok yararlanıldığı alanlardan biridir. Çok değişik türde, dalga boyunda lazerler ile gerek tedavi gerekse kozmetik amaçlı uygulamalar yapılabilmektedir. O nedenle de neyin hedeflendiği ve hangi lazer tipinin etkili olacağını bilmek büyük önem kazanmaktadır. Dermatolojide ilk lazer uygulamaları 40 yıl öncesine dayanmaktadır. O yıllarda daha çok hemanjiomların tedavisinde kullanılan lazerler son 20 yılda teknolojilerinde gelişmelerin ardından çok farklı tedavi alanlarında da kullanılmaya başlanmıştır.

Lazer kelimesi, “Light Amplification by the Stimulated Emission of Radiation” ifadesindeki kelimelerin baş harflerinden oluşmaktadır. Lazer ışını küçük noktalara çok yüksek enerji ile odaklanabilir.

Lazer ışınının deri ile etkileşimi birçok faktöre bağlıdır. Tedavi alanının derinliği, çapı, ışının dalga boyu, atım süresi, atım sıklığı ve enerji tedavi sonucunu doğrudan etkiler. Bu nedenle cihaz seçimi ve tedavi protokollerini deneyimli hekim tarafından belirlenmesi başarıda anahtar rol oynar. Deri tipine göre lazer ışını farklı tepki vereceğinden mutlaka dermatolog tarafından uygulanması gerekir.

Lazer işlemleri, dolgu ve botulinum toksin (Botoks) gibi başka kozmetik girişimlerle birlikte uygulanabilir ancak genellikle uygulama aralarının en az 15 gün olması önerilmektedir.

Lazer tedavilerinde dikkat edilmesi gerekenler:

 • Eğitimli doktorların uygulaması
 • İşlem sırasında gözün korunması
 • Oda dışında uyarı tabelasının olması
 • Yansıtmayan malzeme kullanılması
 • Yanıcı maddelerden uzak durulması

Erbium yttrium aliminyum garnet (Er-YAG) lazer:

Kısa atım süreli (<1ms), yüksek güçte (>2.5 J/cm2), 2940 nm dalga boyunda, ince deri tabakalarının (25 mm) uzaklaştırılmasında çok az termal hasar oluşturarak etki gösterir. Güneşe bağlı yaşlanma belirtileri, akne izleri, küçük tümörler, çatlaklar, ameliyat izlerinin tedavisinde başarı ile kullanılmaktadır.

Neodymium yttrium aliminyum garnet (Nd:YAG) lazer:

Atım süresi 1-100 ms arasında olup 1064 nm dalga boyunda ışık oluşturarak derideki kahverengi lekeler, güneş lekeleri, damarlanmalar, yüzeysel varisler ve bazı şarap lekelerinde etkili olmaktadır.

Fraksiyonel Lazer

Kozmetik Dermatoloji Bölümümüzde kullanılan fraksiyonel lazer teknolojisi önceki yöntemlere göre büyük üstünlük taşımaktadır. Burada etkinlik artarken doku hasarı azaltılarak yan etki riski minimuma indirilmektedir.

Uygulamalar ile fibroblast kökenli yeni kollajen yapımı ve epidermal kök hücre artışı sonucu deri yenilenmesi ve gençleşmesi sağlanabilmektedir. Hedefe ulaşmak için genellikle 2-6 seans yeterli olabilmektedir. Çevre doku korunduğundan iyileşme hızlıdır. Tedavi sonrası kızarıklık ve şişlik en aza indirilmiştir.

Fraksiyonel lazerlerin kullanım alanları oldukça geniştir:

 • Yaşlanma karşıtı uygulamalar
 • Güneş hasarının ortadan kaldırılması
 • Akne izleri ve diğer yara izlerinin tedavisi (stamp, peeling ile kombine tedavi uygulanabilir)
 • Ameliyat izlerinin tedavisi
 • Stria (çatlak) tedavisi
 • Selülit ve sıkılaştırma
 • Yüzeyel damarların tedavisi
 • Akne tedavisi
 • Rozase tedavisi
 • Leke tedavisi
 • Lazer epilasyon


Ayrıca siğillerde, tırnak mantarında, sivilcelerde, sivilce izlerinde ve küçük deri tümörlerinin tedavisinde de lazerler ile etkili tedaviler yapılabilmektedir. Tırnak mantarlarında ısı ile mikroorganizmaları harap ederek etki gösterirler.

Bazı uygulamalardan önce lokal anestezi veya krem ile anestezi gerekebilir. Uygulama sonrasında güneşten korunma gibi doktorunuzun size açıklayacağı önlemler uygulandığında yan etki riski minimal olacaktır.

Doğal olarak her medikal uygulama gibi lazer uygulamalarının da mutlaka sorumluluk alanına giren hekim tarafından yapılması olası yan etkileri önlemek için şarttır. Ön hazırlık ve sonradan alınacak tedbirler hekim tarafından özenle uygulanmalıdır.

Lazer Epilasyon

Lazer epilasyon işlemi öncesinde ağda, cımbız kullanımı önerilmez. Sadece lazer epilasyon işlemi öncesinde uygulama bölgesi tıraşlanmalıdır. Bu işlem, uygulama sırasında oluşan kokuyu azaltır ve enerjinin kıla daha etkin ulaşmasını sağlar. Aynı zamanda cilt üzerine değen uzun kılların temas ettiği bölgede hasar oluşması bu sayede önlenir.

İşlem sonrası soğuk kompres uygulaması, ağrıyı ve şişliği azaltma konusunda yardımcıdır. Uygulama sonrasında kaşıma, ovalama gibi her türlü darbeden kaçınılmalı ve kılları kökünden alan epilatör, cımbız ve ağda kullanmamalıdır. Özellikle uygulama sonrası ilk bir haftaya daha çok dikkat etmek üzere, güneşten koruyucu önlemler alınmalı, güneş koruyucu kremler düzenli kullanılmalıdır. Yüz bölgesine uygulama yapıldıysa, uygulamadan sonraki gün makyaj yapılabilir.

Lazerden etkilenen kıllar 7-10 gün içerisinde dökülecektir.

Paylaş

Hastalık Belirtileri

Hastalık ve Tedaviler

İleri Tıbbi Uygulama Merkezlerimiz ve Bölümlerimiz