Kulak Çınlamasının Nedenleri Nelerdir?

Dışarıdan herhangi bir ses uyaranı olmaksızın kulakta veya kafa içinde ses algılanmasına kulak çınlaması diyoruz. Bu ses devamlı veya aralıklı olabilir. Kulak çınlaması kendi başına bir hastalık değildir. 

Eşlik eden bir sorunun bulgusu olarak kabul etmek gerekir. Hastayı ileri derecede rahatsız edebilir. Neyse ki altta yatan sebep genellikle kanser gibi kötü hastalıklar değildir. Genellikle altta yatan sebep anlaşılmaz.

 

  • Orta kulak kemiklerindeki bozuklar: Özellikle orta kulaktaki kemikçiklerin kireçlenmesine bağlı işitme kaybı ile seyreden otoskleroz hastalığında kulak çınlaması sık görülen bir tablodur.
  • Kulak kiri ve iltihaplı dış kulak yolu hastalıkları: Kulak kiri kulak kanalını tıkayacak kadar birikirse veya dış kulak yolunda havuz, deniz gibi sebeplerden ötürü iltihaplanma varsa kulak zarında iltihabi bir süreç başlar. Bu da çınlamaya sebep olabilir.
  • Meniere hastalığı: İç kulak sıvı basıncının aşın artmasıyla seyreden bu hastalıkta baş dönmesi atakları ile birlikte işitme kaybı ve kulak çınlaması görülür.
  • Çene eklem hastalıkları: Çene eklemimiz dış kulak yolunun ön duvarına komşudur. Geceleri aşın diş sıkma ve diş gıcırdatma gibi eklemi aşın zorlayan durumlar mikrobik olmayan iltihabi bir duruma yol açarak çınlama hissine sebep olabilir.
  • Damar hastalıkları: Damar sertliği yaşayan hastalarda damarların elastikiyeti bozulur ve kalp atışı ile senkronize kulakta ses duyulur.

     

Türleri var mı?

Kulak çınlaması basitçe objektif ve sübjektif olmak üzere ikiye ayrılabilir. Objektif tipinde kulaktaki ses doktor veya ikincil şahıslar tarafından da duyulabilir. Bu tipteki çınlamada sebep bulunabilir, tedavi de bazen mümkün olur. Ama sübjektif tipte muayene normaldir ve ses sadece hasta tarafından duyulur. Sübjektif tip ile çok daha sık karşılaşırız. En sık sebep işitmeyi sağlayan iç kulaktaki tüylü hücrelerin hasarlanmasıdır. Herhangi bir sebebe bağlı olarak bu tüylü hücreler hasarlanırsa beyine sürekli ses sinyali gönderebilirler. Bu da gerçekte olmayan bir sesin duyulmasına yol açar.

Hangi yaşlarda sık görülür?

Her 5 erişkinden birinde kulak çınlamasından yakınır. En sık 40 yaşından sonra görülür ve yaş ilerledikçe sıklığı artar. 60 yaşından sonra işitme fonksiyonları azalır. İç kulakta tüylü hücrelerdeki hasara bağlı olan bu duruma çınlama eşlik edebilir.

En sık rastlanan sebepleri nelerdir?

Yüksek sese maruziyet: Fabrika, makine gürültüsü veya yüksek sesli müziğe uzun süre maruz kalmak, sürekli kulaklıkla müzik dinlemek iç kulak yapılarına kalıcı zarar verir. Benzer bir tablo patlama veya silah atışı benzeri çok yüksek miktarda sese maruz kalanlarda da görülür.