Koroner arter hastalığı

Yaşlılık ve diğer birçok faktör, yumuşak ve esnek olan damar duvar yapısının sertleşmesine (ateroskleroza) neden olabilir. Damar duvarındaki bu değişimler zamanla damar içine doğru büyür ve “plak” adını alırlar. Yeteri kadar büyümüş olan plaklar zamanla tüm vücuttaki damarları etkilediği gibi özellikle kalbi besleyen koroner arter kan akımını da engelleyebilir. Ayrıca plaklar düz ve pütürsüz olan damar yüzeyini bozup, pürüzlü bir hal almasına neden olabilir. Bu pürüzlü yüzeyler pıhtı oluşumuna; bu pıhtılar ise zamanla kan akımını tamamen engelleyip aniden damarın tıkanmasına neden olabilir. 

Kalbin kendi kas dokusunu besleyen damarlara “koroner damarlar” adı verilmektedir. Damar sertliği (ateroskleroz) adını verdiğimiz; damar duvarlarında yağ ve kireç birikimi ile oluşan plaklar koroner damarların  daralmasına veya tıkanmasına yol açabilir. 

Koroner damarlarda ortaya çıkan darlık ya da tıkanmalar, hastada göğüs ağrısı ve kalp krizine (miyokard infarktüsü) neden olabilir. Koroner damarlarda darlık oluşumunu önlemek için temel prensip risk faktörlerinin düzeltilmesidir.Şeker hastalığının düzenli kontrolleri, kilo verilmesi, tansiyon yüksekliğinin tedavi edilmesi, yüksek kolesterol ve trigliserid değerlerinin düzeltilmesi, sigaranın kesin olarak bırakılması düzenli egzersiz yapılması gibi önlemler tedavinin esasıdır.

En sık görülen kalp hastalığı koroner arter hastalığıdır. Kalbi besleyen koroner arterler hastalandığında zamanla kalp kasına gerekli ve yeterli oksijen ve besin maddeleri taşınamaz hale gelir. Kalbi besleyen koroner damarların daralması ve/veya tıkanması nedeniyle, ihtiyacı olan oksijen ve besini yeterince alamayan kalp kasının hasarlanması, hatta ölmesi (enfarktüs) sonucu kalbin kasılma gücünde azalma meydana gelir.


Paylaş

İleri Tıbbi Uygulama Merkezlerimiz ve Bölümlerimiz