Kızıl

En sık okul çağı  4-8 yaş arası çocuklarda görülen, toksin üreten beta streptokok bakteri toksininin boğaz nadiren de deri enfeksiyonu  sonrasında oluşturduğu döküntülü hastalıktır.

En sık okul çağı  4-8 yaş arası çocuklarda görülen, toksin üreten beta streptokok bakteri toksininin boğaz nadiren de deri enfeksiyonu  sonrasında oluşturduğu döküntülü hastalıktır. Klinik semptom olarak çocuklarda yüksek ateş, bademciklerde iltihaplanma, koltuk altı, kasık ve ensede kıvrım yerlerinde daha yoğun olmak üzere yaygın döküntü görülür. Dilde çilek dili olarak tabir edilen görünüm tipiktir.

Tanı boğaz sürüntüsünde bakılan hızlı antijen testi ile konur. Antijen testinin duyarlılığının az olduğu vakalarda boğaz kültürü alınmalıdır. Hastalığın tedavisi antibiyotik olarak penisilin verilmesidir. Penisilin enjeksiyon ya da ağızdan kullanım ile şeklinde uygulanır. Kızamıkçık zamanında tedavi edilmezse, ileride romatizma ve böbrek hasarı gibi ciddi komplikasyonlar oluşur.

Diğer döküntülü hastalıklardan farklı olarak, kızıl viral bir enfeksiyon değildir...

Kızılda kuluçka süresi 2-5 gündür. Diğer döküntülü hastalıklarda etkenler virüsler iken, kızıl, A grubu beta hemolitik streptokok isimli bakterinin neden olduğu ateşli, döküntülü bir enfeksiyondur. Kızılın diğer döküntülü hastalıklardan bir diğer farkı ise, döküntülerin vücuda genel bir kızarıklık şeklinde hakim olmasıdır. Döküntüler parmakla basınca solar, parmağın çekilmesiyle 1-2 saniye içinde kzıarıklık tekrar eski halini alır. Genellikle ağız çevresi de daha soluk renkte görünür.

Hastalığın ilk 1-2 gününde dil beyaz çilek görünümünde iken, sonra kırmızılaşır ve kırmızı çilek dili halini alır. Genellikle kızarık bademciklerin üzeri beyaz bir iltihap tabakası ile kaplanmıştır.

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”
Kızıl biriminden
Uzman Görüşü Alın

Uzman Görüşü Alın

Adınız Soyadınız
GSM
Eposta Adresiniz