Kişiye Özel Sağlık Risk Analizi ve Yönetimi

kisiye-ozel-saglik-risk-yonetimi-ve-analizi

Check-Up ve Sağlıklı Yaşam Merkezimiz’de ‘Kişiye Özel Sağlık Yönetimi Analizi’ yaşa ve cinsiyete bağlı olarak, olası hastalık ve risklerin tanı- tedavisi için kullanılmaktadır.

Kişiye Özel Sağlık Risk Analizinin Özellikleri:

Koruyucu (Önleyici): 

 

Konfüçyüs'e göre en iyi hekim; bir bakışta hastanın neyi olduğunu anlayan değil, hastasını en iyi tedavi veya ameliyat eden değil, size nasıl sağlıklı kalacağınızı öğreten sağlıklı kalmanız için çalışan hekimdir. Koruyucu hekimlik anlayışı o zamandan günümüze öneminden hiç bir şey kaybetmeden devam etmektedir. Bu nedenle kişiye özel sağlık analizi programı oluştururken ilk hedefimiz  kişilerin hastalıklardan korunmasını sağlamaktır.

Kişiye Özel: 

 

Genetik yapınız, beslenme ve egzersiz alışkanlıklarınız, sosyal yaşantınız, eğitim ve ekonomik düzeyinizle yaşadığınız çevresel şartlar dikkate alındığında siz dünyada teksiniz ve eşsizsiniz. Bu nedenle Check-Up olarak adlandırılan sağlık analizleri de sadece size özel olduğunda en üst düzeyde fayda sağlayacaktır.

Bütünleyici ve Multidisipliner: 

 

İnsan vücudunun bir bütün olduğu dikkate alınır.

Klasik Batı Tıbbı: 

 

Yalnızca vücutla ilgilenir. Bütüncül tıp ise hastayı beden, akıl ve ruh olmak üzere bir bütün kabul ederek ele alır. Bütüncül tıpta hasta bedenen iyileşirken, hastalığı yaratabilecek düşünce ve yaşam tarzı olumsuzlukları da incelenip düzeltilmeye çalışılır. Amaç tam bir iyilik halidir.

Fonksiyonel (Kanıta Dayalı Tıbbı Geleneksel Tıpla Birleştiren): 

 

Günümüzde geleneksel Çin tıbbının önemli araçlarından akupunkturu kanıta dayalı batı tıbbıyla birleştiren, sadece tedavi için değil teşhis için de kullanan fonksiyonel tıp, uyumsuzluğun sebeplerini ortaya çıkarma üzerine yoğunlaşır ve hastanın yaşadığı semptomları, rahatsızlığın altında yatan sebeplerle ilişkilendirerek tanıda yol alır.

Yenileyici (Rejeneratif): 

 

Yenileyici tıpta amaç; yaşlanma, hastalık veya travmaya bağlı zarar görmüş doku ve organların işlevselliğinin onarılması ya da iyileştirilebilmesidir. Bu tanım aşılama gibi koruyucu hekimlik olgularının dışındaki birçok sağaltım yöntemini de içermektedir. Günümüzde rejeneratif tıp uygulamalarında doku ya da organların işlevselliğini geri kazandırma amacı ile kök hücre tedavileri de kullanılmaktadır. Bu tedavi iki şekilde yapılabilir: Laboratuarda kök hücrelerden özelleşmiş hücreler elde edilebilir, ya da ilaç verilerek dokularda bulunan kök hücreler aktive edilerek daha hızlı ve verimli onarım yapılması sağlanır.

Kişiye Özel Sağlık Analizi Programında Kişileri Her Yönüyle Dikkate Alınır:

 

Temel Check-Up testlerine ek olarak, kişinin şikayet ve beklentisine odaklı panelleri içeren tetkikler yaparız. Bunlar:
  • Kalp damar hastalıkları ve inme risk paneli
  • Kanser risk paneli
  • Kilo yönetimi paneli
  • Enerji eksikliği, hormonal sağlık paneli
  • Mikrobesinler, vitamin, mineral (element) paneli
  • Bellek değerlendirme paneli
  • Kalp-akciğer performans değerlendirme paneli
  • Anti-aging (sağlıklı yaşlanma analizi) paneli
  • Akupunktur ile yapısal biyo fiziko tipleme (kişinin zayıf ve güçlü yönlerinin tanınması)