Kinezyoteypleme

Kinezyoteyp olarak isimlendirilen özel bantların amaca uygun olarak ve konu hakkında eğitim almış sağlık personeli tarafından vücudun çeşitli bölgelerine uygulanması ile yapılan bir tedavi yöntemidir.

Özellikle fizik tedavi ve rehabilitasyon alanında aşağıdaki amaçlarla 25 yıldan uzun süredir kullanılmaktadır:

  • Ağrı tedavisi
  • Lenfödem ve kanama tedavisi
  • Kas spazmlarının tedavisi
  • Kasların güçlendirilmesi

Kinezyotepleme yöntemi vücudun doğal iyileşme sürecine yardımcı olurken kaslara ve eklemlere destek ve stabilite sağlar. Bu esnada vücudun hasarlı bölgesinde hareketi kısıtlamadığı için fonksiyonel bir iyileşme süreci geçirilir.

1970’li yılların ortalarında Dr. Kenzo Kase tarafından geliştirilen bu yöntemde kullanılan özel bantlar, esneklik ve doku özelliği bakımından insan cildine çok yakındır. Uzun araştırmalar sonucunda optimum esneklik, yapışkanlık ve hava geçirgenliği olan bantlar kullanılmaya başlanmıştır. Bantlar yapıştırıldıkları alandaki cildi mikroskopik olarak kaldırarak hem dokulardaki dolaşımı artırır, hem de bazı refleks mekanizmaları uyararak kaslar üzerinde uyarma ya da gevşeme etkisi sağlar.

Kinezyotepleme diğer bantlarla yapılan tedavilerden en çok şu yönüyle ayrılır. Diğer tüm yöntemlerde oldukça sert ve esnemeyen bantlar yardımıyla eklemler hareketsiz hale getirilir. Kinezyoteyp tedavisinde ise ana hedef eklemlerin etrafında yer alan kasları bantlamak ve eklem hareketini korumaktır.