Kemik iliği nakli merkezi seçerken nelere dikkat etmek faydalı olur?

Kemik iliği nakil merkezi seçerke bazı özelliklere dikkat etmek, doğru merkezde olduğunuzu anlamanıza katkı sağlayabilir.


Bu ana kriterler:

Merkezin yıllık nakil sayısı: Seçtiğiniz kemik iliği nakil merkezinin yıllık nakil sayısı tecrübe açısından önem arz eder. Yılda 80 ve üzeri nakil yapan bir merkez tercih etmeniz deneyimli bir ekip ile yola çıktığınızı göstermek açısından önemlidir.

Merkezde çalışan deneyimli uzman hekim ve hemşire sayısı. Oturmuş bir kadro, yeterli hemşire sayısı ve en önemlisi ulaşılabilir uzman hekim ve hematologlar.

Başvurudan nakil işlemine kadar geçen sürenin kısa olması. Merkezimizin yeni başvuran hastayı hazırlama, hücrelerini toplama, en kısa sürede en uygun vericiyi bulma ve transplanta (nakile) başlama zamanı kısadır.

Merkezden taburcu olan hasta oranı: Yine seçtiğiniz merkezin nakil sayısı kadar taburcu olan hasta oranının da yüksek olması bir diğer önemli ve gerekli kriterdir.

Kemik iliği nakli sonrası hastalıksız geçen sürenin uzunluğu: Başarılı bir kemik iliği nakli süreci kadar,tüm işlemler bittikten sonra hastalıksız geçen sürenin mümkün olduğunca uzun olması da çok önemlidir.

Merkezin nakil sonrası sizi takip ve hizmet kalitesi; ayaktan takiplerde paket kapsamına çıktığınızda da transplant ekibinin sizi ömür boyu takip güvencesi verdiğine emin olunuz. Kemik iliği nakli işlemi ne kadar titizlik gerektiriyorsa takibi de o kadar yoğun ve dikkatle yapılmalıdır.