Kemik İliği Nakil Süreci

Kemik iliği nakil ünitesine yatış:

Kemik iliği nakli için hazır olduğunuzda "Kemik İliği Nakil Ünitemize" yatırılacaksınız. Kemik iliği nakil ünitesi özel havalandırma sistemi ve koruma şartlarına sahiptir. Odalar içindeki hava pozitif basınçlı olacak şekilde çalışmakta ve sürekli HEPA filtreli bir sistem ile temizlenmektedir. Bu sayede hava yolu ile bulaşabilecek enfeksiyonlardan korunduğunuz tamamen steril bir ortam sağlanmaktadır.

Kemik iliği nakil ünitesindeki odalarımızın hepsi tek kişiliktir ve tamamen hastalarımızın rahat edeceği şekilde düzenlenmiştir. Tüm odalarımızda LCD TV, DVD çalar, kablosuz ağ hizmeti bulunmaktadır. Çok gerekmedikçe hastalarımızın oda ve ünite dışına çıkmasına izin vermemekteyiz. Hasta odalarına girecek kişilerin ellerini yıkaması ve maske takması zorunludur. Tüm bu süreçte doktorlarımızın dışında konusunda eğitimli hemşireler ve yardımcı sağlık personeli her zaman yanınızda olmaktadır.

Kateter yerleştirilmesi

Hastalarımızın nakil öncesinde tedavilerine başlanmadan önce kalbe giden büyük damarlarından birine kateter denilen tüpün takılması gerekir.

Kateter sayesinde; defalarca damar yolu açmaktansa tek yerden ilaç, kan, kan ürünleri, damardan beslenme sıvıları gibi tedavi ve desteklerinin uygulanması hem de kan alımlarının sağlanması mümkün olmaktadır.

Merkezimizde tüm damar yolu sağlanması işlemleri deneyimli girişimsel radyologlar tarafından görüntüleme yapılarak gerçekleştirilmektedir.

Hazırlık rejimi

Kemik iliği nakli öncesinde hastalarımıza yüksek doz kemoterapi ve/veya radyoterapi uygulamaktayız. Kemik iliği nakli öncesi uygulanan bu tedaviye "hazırlık rejimi" denilmektedir.

Hazırlık rejimini uygulamaktaki amacımız hastanın nakli öncesinde kanserli olan kemik iliği ve kan hücrelerinden tamamen kurtulmasını sağlamaktır. Böylelikle hastalara nakledilecek yeni kök hücreler, sağlıklı kan hücrelerini üretmeye başlayabilecektir.

Hazırlık rejiminin süresi hastalığın türüne, hastanın durumuna göre farklılık göstermekle birlikte yaklaşık 7-10 sürebilmektedir.

Nakil günü

Hazırlık rejimini takiben 1-2 gün içinde kemik iliği nakli gerçekleşir. Allojenik ya da otolog olarak elde edilen kök hücreler kateter ya da yeni bir damar yolu ile size nakledir. Bu işlem bir kaç saat sürebilmektedir.

Nakil sırasında yanınızda sürekli bir hemşire bulunmaktadır ve kalp atışlarınız, kandaki oksijen miktarınız, hayati bulgularınız yakından takip edilmektedir. 

Bekleme ve nakledilen kök hücrelerinden yeni kan hücrelerinin üretilmesi

Size verilen yeni kök hücreler, kan dolaşımınız boyunca ilerleyip kemik iliğinize gelir ve burada yeni ve sağlıklı kan hücrelerini üretmeye başlar. Nakledilen kök hücrelerinden yeni kan hücrelerinin üretilmesi için 10-15 günlük zaman gerekmektedir.

Bu dönemde kendi iliğiniz kan üretemeyeceği için size dışarıdan kan ürünleri verilecektir. Bu kan ürünleri, kırmızı kan hücreleri (eritrosit/alyuvar) ve kanamayı önleyici kan pulcuklarını (trombosit) içermektedir. 

Kan hücrelerinizin düşük olduğu bu dönemde enfeksiyona duyarlılığınız da artmaktadır. Bu nedenle ateş takibiniz yakın olarak yapılacak ve gerektiğinde antibiyotik tedavisi başlanacaktır. Halsizlik, ağızda tatsızlık, ağız içinde acıma, yutma güçlüğü, ishal, karın ağrısı şikayetleriniz de olabilir. 

Tüm şikayetlerinizi en aza indirgemek için; kan ve kan ürünlerinin kullanımı koruyucu bazı ilaç tedavileri, özel diyet ve özel bakım uygulamaları yapılmaktadır. Ayrıca kemik iliği nakil ünitemizde HEPA filtreleme sistemine sahip odanız enfeksiyon kapla riskinizi minimuma indirmek için özel olarak dizayn edilmiştir.

Taburcu olma

Her şey yolunda gidip yeni kök hücreleriniz tarafından kan hücreleri üretilmeye başlandıktan sonra günden güne bağışıklık sisteminiz güçlenecektir. Kan ürünlerine ihtiyacınız azalacak, varsa ağız yaralarınız iyileşecek ve ilaçların büyük bir kısmını kullanmayı bırakacaksınız.

Kendi klinik gözlemlerimize göre kemik iliği nakli hastalarımızda; naklinden sonra genel olarak 9. günden itibaren kan hücreleri yükselmeye başlamaktadır. Hastalarımız nakil sonrası ortalama 13-17. günde taburcu olabilmektedir. 

Taburcu edilmeden önce hastalarımızın yemek yiyebilir, ilaçlarını ağızdan alabilir olması, bulantı, kusma, ateş kontrolünün sağlanması gerekmektedir. Taburcu olmak için gereken tetkikler yapıldıktan sonra doktorunuzun da uygun bulması halinde artık evinize dönebilirsiniz.