Kardiyovasküler Hastalık Riski ve Önleme Merkezi


Kalp ve  damar hastalıklarını önlemek mümkündür. Risk grubuna giriyorsanız bile korkmayın, eğer gerekli önlemi alırsanız bu konuda bir problem yaşamazsınız.

Ülkemizde ve dünyada her yıl yapılan istatistik çalışmalarının sonuçlarına göre kalp damar hastalığı en fazla ölüm sebebi olarak tespit ediliyor. Üstelik tıpta ve teknolojideki bütün ilerlemelere tetkik ve tedavi alanındaki yeniliklere rağmen bu sıralama uzun yıllardır aynı şekilde devam ediyor.

Kalp damar hastalığı sağlıklı yaşama dikkat edildiğinde gerekli parametrelere bakılarak uygun gelen tedbirler alındığı takdirde büyük oranda önlenebilen, vaktinde teşhis konulduğunda tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. 

Hipokrat'ın "Hastalık yoktur, hasta vardır" sözünün anlamı çok derin ve kapsamlıdır. Bu söz bize her hastalığın farklı kişilerde kendini farklı gösterebildiğini ve tedaviye yaklaşımın da farklı olması gerektiğini hatırlatır. Her bireyin taşıdığı DNA özellikleri farklıdır. Bu nedenle bu özellik adli tıpta kimlik belirlemede kullanılır.

Vücudun yapıtaşı olarak adlandırdığımız DNA'lardaki bu farklılık kişiler arasındaki yapısal farklılıkları da belirler. Bu yapısal farklılıklar genetik olarak bazı hastalıklara daha yatkın olduğumuzu belirlemenin yanı sıra risk faktörlerine karşı hassasiyetimizi ve ilaçlara karşı vücudumuzun tepkisini de etkilemektedir. Benzer şekilde kişilerin ruhsal ve zihinsel yapıları da farklılık gösterir.

Olaylara karşı olan tepkileri, bu olayların bünyelerinde bıraktığı etkiler de farklılık gösterir. Bu farklılık kişiden kişiye değiştiği gibi aynı kişide de zaman içerisinde değişebilir. Bu dönemsel değişiklikler göz ardı edildiğinde kalıcı olumsuz etkilere de yol açabilir.

Kardiyovasküler hastalıkları önleme merkezinde kişiye özel bir yaklaşımla risk faktörleri de şahsa özel değerlendirilip gerekli tedbirleri alma yönünde bir yol arkadaşlığı yapılır. Yaşam tarzı değişiklikleri, doğru beslenme, stresle başa çıkma gibi önemli konularda keyifli bir yolculuk planlanır.