Kaposi Sarkom

Derideki lenf damarlarını saran dokunun malign (kötü huylu) tümörüdür.  Kaposi sarkomda deri ve iç organlarda tümörler ile ortaya çıkar. 

Ciltteki tümörler mor renkli leke şeklinde başlayarak zamanla deriden kabarık hale gelir. Aynı anda birden fazla bölgede başlayabilir.

Hastaların tümörlerinde herpes virüsü 8 (HHV-8) bulunur ancak bu virüsle enfekte olmuş herkeste kaposi sarkom gözlenecek diye bir durum söz konusu değildir.

Kaposi sarkom gelişmesi organ nakli veya ilaçlar gibi nedenlerle bağışıklık sisteminin baskılanmasına bağlı olabilmektedir.
Tipleri:

  • Klasik Kaposi sarkomu
  • Afrika Kaposi sarkomu
  • Bağışıklık baskılanması ilişkili kaposi sarkomu
  • Epidemik kaposi sarkomu
  • Non-epidemik kaposi sarkomu olarak sıralanabilir.
Tanıda; deri, akciğerler ve sindirim sistemi mutlaka incelenmelidir. Deri biyopsisi, akciğer filmi, endoskopi, bronkoskopi tanı için gerekli olan tetkikler arasındadır.

Kapoksi sarkomda tümör lenf ve kan yolu ile yayılım gösterebilir. Hastalığın seyri; tipine, hastanın genel sağlık durumuna, yaygınlığına göre değişiklik gösterebilmektedir.

Klasik kaposi sarkomu daha çok ileri yaştaki erkeklerde görülür. Bu hastalarda tümör yerleşimi ayaklarda ve bacaklarda sıktır. Tümörler yavaş büyür, kahverengi-mor renklidir. Zamanla diğer organlara yayılabilir.

Tedavide hastalığın tipine ve yaygınlığına göre radyoterapi, cerrahi, kemoterapi ve biyolojik tedaviler uygulanır. HIV pozitif hastalarda antiretroviral tedavi degereklidir.