YAŞAMIN ANAHTARI... Kanser Check-up ile Erken Tanı

Kanserler erken dönemde belirti vermeyebilirler. Yani sinsi başlangıç gösterir. Bu nedenle en çok görülen ve önlenmesi ya da erken yakalanması mümkün olan kanserler için özel Check-up programları geliştirilmiştir.  

Kanser Check-up hakkında detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.

Diğer bazı kanser türleri için ise,
Kuşku duyulan durumlarda, gerekli tetkiklere başvurulmaktadır. Her bir kanser için yapılması gerekenler farklıdır.
Örneğin,

Akciğer Kanseri
İnsanların akciğer kanseri açısından taranmasında en sık kullanılan yöntem akciğer grafisi, akciğer tomografisi ve balgamda kanser hücresi aranmasıdır. Özellikle akciğer tomografisi ve balgamda kanserli hücre aranması akciğer grafisine oranla daha duyarlı yöntemlerdir. Sağlıklı kişilere rutin kanser Check-up'larında önerilmemekle birlikte, akciğer kanseri yönünden risk taşıyan kimselerde bu testlere başvurulabilir. 

Prostat Kanseri
50 yaş üzerindeki tüm erkeklerde yılda 1 defa olmak üzere, kanda prostat spesifik antijen (PSA) denilen maddenin düzeyine bakmak gerekir. PSA'nın yükseldiği durumlarda prostat kanserinden şüphelenilmeli ve ileri tetkiklere geçilmelidir. Prostat kanseri erken dönemde belirti vermez. 

Meme Kanseri
40 yaşına gelmiş her kadının yılda 1 defa mamografi yaptırması gerekir. 50 yaş sonrasında ise 2 yılda 1 defa yapılabilir. Meme kanserinin tanısında mammografiye yardımcı diğer görüntüleme yöntemleri arasında meme ultrasonografisi ve meme magnetik rezonans (MR) incelemesi sayılabilir. 

Deri Kanseri
Yüzeyde oldukları için genellikle fark edilirler. Ancak bazen kendi gözümüzle ulaşamadığımız deri kısımları olduğundan yılda 1 defa dermatolojik inceleme yapılmalıdır. Bu aşamada saçlı deri gibi lezyonların saklanabildiği yerler de kontrol edilir. 

Mide Kanseri
Şikayeti olmayan hastalar için rutin Check-up kontrolü yoktur. Ancak semptomları olan hastalarda üst endoskopi olarak da isimlendirilen gastroskopi tetkiki yapılabilir. 

Mesane Kanseri
Rutin Check-up programı yoktur. Hastalıktan kuşkulanıldığında sistoskopi denilen tetkikle idrar kanalından mesaneye girilerek bakılır ve gerekirse biyopsi alınır. 

Barsak Kanseri
50 yaş üzerindeki kadın-erkek herkesin kolonoskopi yaptırması gerekir. Kolonoskopide kalın bağırsaklar normal bulunursa, bu testin 5-10 yılda bir tekrarı gerekir. Ayrıca yılda 1 defa dışkıda gizli kan bakılması önerilir. 

Tiroid Kanseri
Rutin Check-up programı yoktur. Kuşku duyulan durumlarda elle boyun muayenesi ve tiroid ultrasonografisi yapılmalıdır. Kuşkulu nodüllerden biyopsi alınmalıdır. 

Rahim Kanseri
Rutin Check-up programı yoktur. Rahim kanserlerinin % 20 kadarı belirti vermez. Pap Smear adı verilen testin düzenli yapılması önemlidir. Bu testte rahim ağzından sürüntü alınmaktadır. Pap Smear testi rahim ağzı kanserlerini oluşmadan yakalamak için çok önemli bir testtir. 

Yumurtalık Kanseri
Rutin Check-up programı yoktur. Kuşkulanılan durumlarda kanda CA-125 denilen proteine bakılarak hastalık hakkında bilgi edinilebilir. Kadın doğum muayenesi, ultrasonografi ve MR ile yumurtalıklarda kitle olup olmadığı anlaşılır.
Kanserle İlgili Uzmanlarımıza Sorun
Güvenlik Kodunu Giriniz
Captcha
CaptchaResart