Lutesyum 177 PSMA Nedir?

PSMA terapisi, metastatik prostat kanseri olarak da bilinen ileri düzeydeki prostat kanserini tedavi etmek için kullanılan yenilikçi bir moleküler terapi yöntemidir. Grup Florence Nightingale Hastaneleri uzmanları damardan belirli ilaçlar enjekte ederler. Bu ilaçlar kanserli hücreleri arayıp bulur ve onların üzerine yapışır, tam olarak kanserli olan kısma yüksek düzeyde radyasyon ileterek hastalıklı hücreleri yok eder.
Grup Florence Nightingale Hastaneleri, alanında uzman nükleer tıp ve onkoloji uzmanlarıyla çalışmaktadır. Aynı zamanda uzmanlarını, birden çok disiplinden beslenen ekipler ve en modern tedavi yöntemleriyle desteklemektedir. Kanser merkezimizde önceliğimiz, kansere karşı mümkün olan en iyi tedavi ve bakımını sağlamaktır.
Kanser tedavisi fiziksel ve duygusal anlamda emek isteyen bir süreçtir. Grup Florence Nightingale Hastaneleri, en güncel tedavi yöntemlerini, disiplinler arası çalışmalar yaparak ilerleyen ekibinin hassaslığı ve duygusal desteğiyle birleştirerek, temiz ve dingin bir çevrede hastaya sunarak iyileşme sürecine katkı sağlar. 

İleri Düzey Prostat Kanseri Nedir?

İleri düzey prostat kanseri, prostattan vücudun diğer yerlerine de yayılmış bir kanser türüdür. Aynı zamanda metastatik prostat kanseri olarak da bilinir. Prostat kanseri vücudun birçok kısmına yayılabilir ama en sık rastlanan durum kemiklere yayılmasıdır. İleri düzey prostat kanseri olan beş erkekten dördünde kanserin kemiklere de yayılması durumuyla karşılaşılır. Prostat kanserinin sıklıkla lenf bezlerine yayıldığı da görülür.  

Tedavinizi Anlamanız için

Prostat kanserinin belirli işaretleri vardır. Bu işaretlerden biri prostata özgü zar antijenidir (PSMA). Burada özellikle PSMA’ya geçen hücreleri hedef alan liganda radyoaktif izotop ekleyerek prostat kanserli hücreleri seçme şansı yakalıyoruz. Radyoaktif izotop (lutesyum 177) en yüksek düzeyine ulaşırken ligand hücreye yapışıyor ve artık lokalize olmuş olan radyasyon dozunun sağlıklı hücrelere vereceği zarar minimize edilmiş oluyor. 
Grup Florence Nightingale Hastaneleri, uzman ve multidisipliner ekibiyle, hastalarına PSMA tedavisi sunuyor. Uzman klinik hemşireler sizi yönlendirmek, karşılaşmanız muhtemel yan etkilere karşı tavsiyelerde bulunmak ve semptomlarınızın kontrolünde yardımcı olmak için hazırlar. Tedavisel yol haritanız ise multidisipliner ekibimizle yapılan toplantılar sonrasında belirleniyor.  
Onkolog ve uzman hemşirelerden oluşan ekibimiz, prostat kanserinin tedavisiyle ilgili oldukça geniş kapsamlı bir bilgi ve birikime sahip. PSMA terapisinin fayda ve yan etkilerini tartışmaya, bütün sorularınızı yanıtlamaya ve kaygılarınızı gidermeye hazırlar. Aynı zamanda psikolojik destek ve kapsamlı psikoterapi servisimiz ile de tamamlayıcı terapi hizmeti sağlıyoruz.   

Tedavinin Ayrıntıları

Tecrübeli nükleer tıp klinisyenlerimizin kolunuza takacağı bir serum sayesinde tedavi süreci başlar ve enfüzyon gerçekleşir. Bir medikal fizik uzmanı ise radyasyondan korunmanız konusundaki tavsiyeleriyle sizi yönlendirecektir.  
Grup Florence Nightingale Hastaneleri, hastanın en yüksek konforu için hazırlanmıştır. Başkalarının radyasyona maruz kalması ihtimalini azaltmak için gün boyunca özel bir odada kalmanız gerekecektir. Ziyaretçi kabul edilir ancak medikal fizik uzmanlarından oluşan ekibimizin tavsiyelerini dikkate almaları istenir. Bu tavsiyeler, sizinle doğrudan temasta bulunmamaları, tek kullanımlık eldiven ve önlük gibi koruyucu kıyafetleri giymeleri şeklinde olacaktır. 
Danışman onkoloğunuz, kanserinizin olduğu yere yönelik bir terapi programı belirleyecek ve programınızı ihtiyacınıza göre düzenleyecektir. Tedaviler genellikle iki aylık aralıklarla gerçekleşen 4-6 seans şeklinde sürdürülmektedir. 

Tedavi Riskleri ve İyileşme

Her tedavinin riskleri ve yan etkileri vardır. PSMA terapisi ise bu risklere karşı hazırlıklıdır. Deneyimli ekibimiz semptomların etkisini hafifletmek ve güvenle iyileşme sürecinizi desteklemek için medikasyon desteği vermeye hazırdır. 
Tedaviniz esnasında rehberliğe ihtiyacınız olan her an sorularınıza yanıt alabilirsiniz. Danışmanınız dikkat etmeniz gereken belirtiler ile ilgili bilgi verip hangilerini acil olarak almanız gerektiğini anlatacaktır.
Tedaviden sonra vücutta küçük miktarda radyasyon kalması olağandır. Bu nedenle başkalarıyla olan temasınızı kısıtlamanız, küçük çocuklar ya da hamile kadınlar gibi korunmasız kişilere özellikle dikkat etmeniz gerekmektedir. Siz dışarı çıkmadan önce Grup Florence Nightingale Hastaneleri Medikal Fizik uzmanları size daha detaylı tavsiye ve bilgiler sunacaktır.
Radyoizotoplar idrar ve dışkı yoluyla vücuttan atılacağından, ellerinizi yıkamak ve hijyen konusunda hassas olmanız da son derece önemlidir.