Hastalarımıza TAM DESTEK! Onkolojik Beslenme...

Kanser tedavisi öncesinde vücut sağlıklı besinlerle güçlendirilmelidir. Tedavi sırasında (hormon tedavisi dışında) pek çok kişi kilo kaybeder. Dolayısıyla, tedaviden önce vücut ağırlığı “normal” düzeyde, hatta normalin biraz üzerinde tutulmalıdır.

Herhangi bir kanser tedavisinde sabit beslenme kuralları yoktur. Tedavi yöntemlerinden biri uygulandığı sırada ya da uygulandıktan hemen sonra hekime veya diyetisyene beslenmeyle ilgili öneriler sorulmalıdır. 

Her tedavide, beslenme, bireyin fiziksel ve klinik özelliklerine göre özel olarak hazırlanmalıdır. Örneğin, birinci kür kemoterapide geçerli olan beslenme önerileri, kişinin alacağı diğer kemoterapilerde, fiziksel ve klinik bulgulara bağlı olarak değişebilir. 

Bazı hastalar normal yemek yemeye devam edebilirler. Bazı hastalar ise, iştahtan kesilerek hiçbir şey yemek istemezler. Bazı hastalar da açlık hisseder ve yemek isteyebilir, ancak yiyemez. 

Yemek yeme ya da yememe isteği, yiyeceklerin iyi ya da kötü görünmesi; farklı tedavi yöntemlerine göre değişebilir. Tedavi günler ya da haftalar sürebilir. Vücudun verdiği tepkiler, uygulanan tedaviye göre değişkenlik gösterebilir.

Kanser tedavisi sırasında beslenmeye yönelik genel öneriler için tıklayınız.


Kanserle İlgili Uzmanlarımıza Sorun
Güvenlik Kodunu Giriniz
Captcha
CaptchaResart