Ürolojik Kanserler

Ürolojik kanserler; başlıca böbrek, idrar yolları ve genital organların kanserlerini içerir. Böbrek, mesane (idrar kesesi), erkeklerde prostat ve testis kanserleri ürolojik kanserlerdir. Daha az görülen böbrek üstü bezi (sürrenal), üreter kanserleri ve penis kanserleri de ürolojik kanserler arasında yer alır.

ürolojik kanserlerKalıtım bu kanserlerde en önemli faktörlerinden biridir. Ailesinde böbrek, idrar yolları kanseri ya da genital organlarda kanser olan kişiler risk grubunda yer alır. 

Böbrek kanseri tüm kanserlerin yüzde 2’sini oluşturur. Mesane kanseri, erkeklerde kadınlara nazaran 3 kat daha fazla görülür. Prostat kanseri, her 6 erkekten 1’inde görülme sıklığına sahiptir..

Böbrek kanseri , detaylı bilgi için tıklayınız.
Prostat kanseri , detaylı bilgi için tıklayınız.

Mesane kanserine yol açan en önemli faktör sigaradır. Bu nedenle, mesane kanserinden korunmanın en etkin yolu sigara kullanmamaktır. Bunun yanında, endüstriyel kimyasallara maruz kalınan sanayii çalışanlarında, uzun süreli tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu geçirenlerde, karın alt bölgesine radyoterapi (ışın tedavisi) alanlarda mesane kanseri riski artmıştır. 

Mesane kanserinin en sık belirtisi idrarda ağrısız kan görülmesidir. İdrardaki kanama bazen yapılan idrar tetkikinde görülen mikroskobik kanama şeklinde olabilir.

 Mesane kanseri , detaylı bilgi için tıklayınız.

Erkeklerde sık görülen ürolojik kanserlerden biri de testis kanseridir. En sık 20-40 yaşları arasında görülen testis kanserinin nedeni tam olarak bilinmese de, inmemiş testisi olanlarda, doğumsal testisi ilgilendiren genetik anomalilerde daha sık görülür..

 Testis kanseri , detaylı bilgi için tıklayınız. 

ürolojik kanser


Kanserle İlgili Uzmanlarımıza Sorun
Güvenlik Kodunu Giriniz
Captcha
CaptchaResart