Psikoonkoloji

Günümüz tıbbının ve insanların en önemli ve bir o kadar da güncel sorunlarından olan kanser, tıpta yaşanan olumlu gelişmelere rağmen hala insanlarda korku ve paniğe sebep olan, ölüm duygusu gibi olumsuz düşüncelerimiz canlandıran, ağrılı ve acı dolu günlerle devam eden bir hastalık olarak varlığını devam ettirmektedir. 

Kanserin sadece fiziksel bir hastalık olduğunu söyleyemeyiz. Bireyin fiziksel yapısına ek olarak ruhsal ve psiko-sosyal birleşenlerini de barındıran bir sağlık sorunudur. Kanser tanısı toplumuzda hastanın ve hasta yakınlarının hızla felaket haberlerine uyum sağlamasına yol açan akut bir kriz yaratır. Hastanın bu krizle baş edebilmesi için uzman bir kadronun eşliğinde tedavisine ilişkin tüm süreçlerle ilgili bilgilendirilmesi gerekir. Bu süreçte tıbbi desteğin psikolojik destekle birleşmesiyle multi- disipliner bir tedavi yolu izlenir. Kanser hastası olduğunu öğrenen birey eski benliğinin kaybıyla yüzleşir, bu kayıp bireyde emosyonel olarak bir takım değişiklikleri de beraberinde getirir. 

Kanser tanısı alan hastanın emosyonel süreçte beklediğimiz en kritik tepkilerden biri ise yas tepkisidir. Hastaların olduğu kadar hasta yakınlarını da içine alan bu süreçte karmaşık duygu ve düşüncelerin yer aldığı bir dizi psikolojik evre mevcuttur. Bu evreler sırasıyla;

psikoonkoloji


Şok

İnkar 

Öfke 

Pazarlık

Depresyon

Kabullenme Bu evreler birbirinin ardı şeklinde yaşanmakla birlikte yoğunluğu ve miktarı kişiden kişiye farklılık gösterir. Bu süreçten hasta ve hasta yakınlarının yaşam kalitelerinin olumsuz yönde etkilendiğini gözlemleriz. Bu olumsuz duygu ve düşüncelerden sıyrılmak, keyifli zaman geçirmek ve sosyal paylaşımda bulunmak hastaların ruh halini pozitif yönde etkileyebilmek için psiko- onkolojik destek kapsamında danışanlarımız ve yakınları ile işbirliği içerisinde yapılan çalışmaların bireylerin yaşam kalitesini artırmaktır.

Kanser tedavisi sürecinde psikolojik destek gerektiren durumlar. Detaylı bilgi için tıklayınız

Psiko-onkolojide EMDR terapisi detaylı bilgi için tıklayınız

Psiko-onkolojide bilişsel davranışçı terapi detaylı bilgi için tıklayınız

Psiko-onkolojide şema terapi detaylı bilgi için tıklayınız

Psiko-onkolojide aile danışmanlığı detaylı bilgi için tıklayınız


psikoonkolojiKanserle İlgili Uzmanlarımıza Sorun
Güvenlik Kodunu Giriniz
Captcha
CaptchaResart