Mide Bağırsak Kanserleri

Sindirim sistemine ait kanserler olarak da bilinen gastrointestinal kanserler; mide, ince bağırsak, kalın bağırsak, kolon, karaciğer, pankreas, safra yolları ve anüs kanserlerini içerir. 

Mide kanseri hızlı seyreden ve yayılan kanser türüdür. Komşuluk, lenfatik ve kan yoluyla ve karın içinde ekim yoluyla yayılabilir. Mide tümörü, pankreas, özefagus veya bağırsak gibi çevre organların içine doğru uzanabilir, kan yoluyla karaciğer, akciğerler ve diğer organlara yayılabilir. Kanser hücreleri lenfatik sistem aracılığıyla vücuttaki tüm lenf bezlerine yayılabilir.

Mide kanseri, detaylı bilgi için tıklayınız.

Yemek borusunda, yutaktan itibaren görülen kansere özefagus kanseri adı verilir. 
Çin, Japonya ve Afrika’nın güneyinde skuamöz hücreli yemek borusu kanseri sık görülürken, gelişmiş ülkelerde yemek borusunda adenokanser daha fazla görülmektedir.

Özefagus kanserine ülkemizde doğu bölgesinde daha fazla rastlanmaktadır.

Yemek borusu kanseri, detaylı bilgi için tıklayınız.


Kalın bağırsak, kolon ve rektumdan oluşmuştur. Kalın bağırsağın son 20 cm’lik kısmı rektum, buradan ince bağırsaklara kadar olan kısmı kolon olarak adlandırılır. Kanser adlandırılmalarında bu bölgeler önemlidir zira kolondan köken alan kansere kolon kanseri, rektumdan başlayan kansere rektum kanseri denir. Her iki bölgede görülen kanser kolorektal kanser olarak adlandırılır.


gastronomik kanserler

Kolon kanseri, detaylı bilgi için tıklayınız.


Rektum kanseri , detaylı bilgi için tıklayınız.


Anüs kanseri , detaylı bilgi için tıklayınız.


Karaciğer kanseri, detay bilgi için tıklayınız. 


Pankreas kanseri detaylı bilgi için tıklayınız.


Safra yolları kanseri , detaylı bilgi için tıklayınız.


Kanserle İlgili Uzmanlarımıza Sorun
Güvenlik Kodunu Giriniz
Captcha
CaptchaResart