Hematolojik Kanserler

Hematolojik kanserler; kan, kemik iliği ve lenf bezinden köken alırlar

Başlıca lenfoma, lösemi (kan kanseri) ve miyelomu içerir. Görülme sıklığı açısından tüm kanserler içerisinde 5. konumda yer alır, kansere bağlı ölüm sıklığında ise 2. sırada yer alırlar. Her yaş grubunda görülebilirler, genellikle ileri yaşlarda görülme olasılıkları artar.

Hematolojik kanserlerin neden geliştiği kesin olarak bilinmemektedir. Bazı infeksiyonların, toksik maddelerin, sigara içmenin, bağışıklığı baskılayıcı ilaç kullanmanın ve radyasyona maruz kalmanın risk faktörleri olduğu bilinmektedir.

Hematolojide en sık görülen kanserler, lenf bezi kanseri olarak da bilinen lenfomalardır. Lenfomalardan sonra 2.sıklıkta görülen hematolojik kanser grubukemik iliği ve kemikleri etkileyen multiplmiyelomdur. 

LÖSEMİHematolojik kanserler arasında üçüncü sırada beyaz kan hücrelerinin kanseri olarak bilenen lösemi hastalığı yer alır. Lösemiler; akut lösemiler (akut miyeloid lösemiveakut lenfoblastik lösemi) ve kronik lösemiler (kronik miyeloid lösemi ve kronik lenfositik lösemi) olarak ayrılır. Akut lösemiler acil müdahele gerektiren, ciddi hastalıklardır. Tanıdan sonra hızla tedaviye başlamak hayat kurtarıcıdır. Kronik lösemiler ise sinsi seyreder, uzun bir seyirde yıllar içinde gelişir. Bazı tiplerinde tedaviye gerek bile yoktur, bazı tipleri ise sadece her sabah kullanılacak bir hap ile tamamen kontrol altına alınabilmektedir. Son yıllarda lösemilere neden olan moleküler bozuklukların aydınlatılması ile birlikte, modern hedef tedaviler geliştirilmiştir. Bir çok hematolojik kanser artık başarıyla tedavi edilebilmektedir.

Daha çok yaşlılarda görülen miyelodisplastiksendromlar, kemik iliğinde ana kök hücrede gelişen bozukluklar sonucu ortaya çıkar. Defolu kan elemanları kemik iliğini doldurur, ancak kan dolaşımına yeterli kan hücresi verilemez. Bu hastalıklar başta anemi (kansızlık) olmak üzere, kandaki hücre sayılarının değişik derecelerde azalması ile seyrederler. Her yaş grubunda görülebilenmiyeloproliferatif hastalıklar, kandaki hücre sayılarının artması ile karakterizedir. Bu hastalarda kanda hücrelerinin aşırı artışı, kanın yoğunluğunu arttırır, kan kolaylıkla pıhtılaşır. Baş ağrısı, kaşıntı, dalak büyümesi (splenomegali), atar ve toplar damar tıkanıklıkları, morarmalar ve mide-barsak kanamaları belirtileri görülebilir.

Lenfoma , detaylı bilgi için tıklayınız.

Hodgkin Lenfoma , detaylı bilgi için tıklayınız.

Non-Hodgkin Lenfoma , detaylı bilgi için tıklayınız.

Kan Kanseri / Lösemi , detaylı bilgi için tıklayınız.

Akut Myeloid , detaylı bilgi için tıklayınız.

Akut Lenfositik Lösemi , detaylı bilgi için tıklayınız.

Kronik Lenfositik Lösemi , detaylı bilgi için tıklayınız.

Kronik Myeloid Lösemi , detaylı bilgi için tıklayınız.

Saçlı Hücreli Lösemi , detaylı bilgi için tıklayınız.

Multipl Miyelom , detaylı bilgi için tıklayınız.

Miyelodisplastik Sendrom (MDS) , detaylı bilgi için tıklayınız.

Kanserle İlgili Uzmanlarımıza Sorun
Güvenlik Kodunu Giriniz
Captcha
CaptchaResart