Kalp Nakli Sonrası Süreç

Hastalarımız; kalp nakli ameliyatından yaklaşık 6 saat sonra kendine gelir, konuşup yemek yiyebilir.

Ameliyattan 1-3 gün sonra vücut sürekli yeni nakledilen kalbi reddetmeyi dener. Bu durum kendini elektrokardiyogramdaki (kalbin ritmini izleyen cihaz) hafif düzensizliklerle belli eder. Vücudun yeni nakledilen organı reddetmeye çalışması beklenen bir durumdur. 

Organ reddinin önlenmesi için bağışıklık sistemini baskılayıcı (immünsüpressif) ilaçların kullanımı söz konusudur. Vücudun yeni nakledilen kalbe verdiği bu tepki ameliyattan sonraki ilk 3 ay en şiddetli şekilde devam eder. Daha sonra bağışıklık sistemi zamanla yeni organa alışmaya başlar. Kalp nakil ameliyatından hemen sonra kullanılmaya başlayan bu ilaçların dozu zaman geçtikçe yavaş yavaş azaltılabilmektedir. Ancak hastaların yaşamı boyunca bağışıklık baskılayıcı ilaçlardan belli dozlarda kullanması gerekmektedir.

Bağışıklık sistemini baskılamak vücudun mikroplara (bakteriler, virüsler, mantarlar, parazitler vb) karşı savunma gücünü de azaltmaktadır. Dolayısıyla hastalar bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçları yoğun olarak kullandıkları dönemde enfeksiyonlara karşı daha savunmasız olurlar. Hastalıklara karşı direnci arttırmak için bazı ilaçlarla destek yapmak, doktorlar tarafından sıkça tercih edilen bir yöntemdir.

Uzun yıllar süren kalp yetersizliğinin kollarda ve bacaklarda kas güçsüzlüğü oluşturduğu hastaların, fizik tedavi ile rehabilitasyonu gerekebilmektedir. Genellikle kalp naklinden 1 yıl sonra, hastalarımız normal yaşantılarına tam olarak dönebilirler. Kalp nakli ameliyatına genel durum olarak daha iyi giren hastalar, ameliyat sonrası dönemde daha hızlı toparlanmakta, daha az sorun yaşamaktadırlar.

Yeni bir kalp ile hayata bağlanan kişiler için yaşamın anlamı değişir. Ameliyattan önce 10 metre dahi yürümekte zorlanan hastalar ameliyattan sonra saatlerce yürüyebilmekte, önceden kendisini zorlayan pek çok günlük aktiviteyi rahatça gerçekleştirebilmektedir. Uluslararası Kalp Akciğer Derneği verilerine göre, günümüzde kalp nakli olan her 100 hastanın yarısı 15 yıldan uzun yaşarlar. Kalp yetmezliğinin ciddiyeti ve seyri ile birlikte, kalp nakli olan her yaş grubundan hastanın da bu verilere dahil olduğu düşünüldüğünde, bu tedavinin başarısı ve yararı net olarak karşımızdadır.