Kalp Ameliyatı ile ilgili Bilmeniz Gerekenler

Kalp sağlığını korumak ve kalp krizi riskinin önüne geçmek için erken teşhis ve müdahale çok önemlidir. 

Göğüs bölgesinde ani ağrılar ve sıkışmalar gerçekleşiyorsa hayati bir riski erken müdahale ile ortadan kaldırmak için en kısa sürede tedavi olmak gerekmektedir.
Kalp ameliyatı gerektiren durumlarda tedavi geciktirilmemeli ve en yakın sürede ameliyat gerçekleştirilmelidir.
Grup Florence Nightingale Hastaneleri Kalp ve Damar Cerrahisi Merkezi’nde kalp ameliyatları başarıyla gerçekleştirilmektedir.

Kalp ameliyatına sebep olan faktörler nelerdir?

Kalp ameliyatı olmanızı gerektirecek çeşitli faktörler vardır. Bu faktörlerden sadece biri tek başına kalp ve damar yolları hastalıklarına sebep olmasa da, kalp ameliyatı olmanızı gerektirebilecek hastalıklara yol açmaktadır. 
  •  Diyabet
  •  Dengesiz beslenme
  •  Hareketsiz bir yaşam tarzı
  •  Aşırı kilo
  •  Hiperlipidemi
  •  Hipertansiyon
Yukarıda sayılan hastalık ve etmenlerden bir veya birkaçına sahip olunduğunda, kalp ve damar yolları hastalıklarından birine sahip olma şansı daha yüksektir. Belirtilerini zaman içerisinde yavaş yavaş gösteren bu hastalıklar kalp damarının ani bir şekilde tıkanmasına neden olarak kalp krizine sebebiyet vermektedir. Hasta, günlük yaşamında bazı değişiklikler yaparak kalp krizi riskini kendisi de azaltabilir. Sigara kullanımı, kan yağını artıracak yiyecekler tüketimi ve yüksek kilo gibi sağlığı olumsuz etkileyen alışkanlıklardan kurtularak kalp krizi riski minimum düzeye indirilebilir.

Kalp ameliyatı nasıl yapılır?

Hekim tarafından incelenen EKG (elektrokardiyografi) sonuçlarına doğrultusunda kalp krizi tanısı konulduğunda, en kısa sürede tedaviye başlanır. Ancak EKG sonuçları tam bir tanı koymak için yetersiz ise, kanda bulunan bazı enzimlerin kontrolü için testler yapılarak öncelikle tanı konur ve ardından da anjiyo sonucuna göre ameliyat kararı verilir. 
Kalp ve damar yolları riskleri Elektrokardiyografi (EKG),Göğüs Röntgeni, Ekokardiyografi, Kalp Kateterizasyonu gibi yöntemlerden bir veya birkaçı uygulanarak belirlendikten sonra ameliyat aşamasına geçilir.

Grup Florence Nightingale Hastaneleri Kalp ve Damar Cerrahisi Merkezi’nde başarıyla gerçekleştirilen kalp ameliyatları arasında; kalp kapağı ameliyatı, by-pass ameliyatı, aort anevrizma ameliyatı, atardamar ve toplardamar kaynaklı hastalıkların ameliyatlarının yanı sıra, doğuştan gelen kalp kapakçığı hastalıkları ve üfürüm gibi hastalıkların ameliyatı da yer almaktadır. Kalp kapağı hastalığı ve tek damar koroner by-pass tedavisinde, robotik cerrahi gibi güncel ve ileri teknoloji ameliyat ve tedavi yöntemleri kullanılır.

Kalp ameliyatı sonrası iyileşme nasıl gerçekleşir?

Gerçekleştirilen kalp ameliyatı sonrasında hastayı bekleyen bir iyileşme süreci vardır. Bu süreçte hasta tüm hareketlerine, yeme içmesine, günlük hayattaki yaşam tarzına dikkat edip sağlığına özen göstermelidir.

Ameliyat sonrası 8 haftalık süreçte yapılanlar hastalık sağlığı ve ameliyatın başarısı için çok önemlidir. Süreç boyunca hastanın göğüs korsesi kullanması tavsiye edilir. Ameliyat bitiminin ardından yaklaşık beş gün sonra hasta duş alabilir, normal hayatına dönebilir.
Hasta kalp ameliyatı geçirdikten sonra tüm öğünlerinde yağlı ve tuzlu yiyeceklerden kaçındığında iyileşme süreci hızlanacaktır.
Ameliyat sonrası yazılan ilaçlar düzenli kullanılmalı, ameliyat gününün ardından yaklaşık bir hafta sonra dikiş alımı için tekrar gelinmelidir.
Yaşam tarzı, yenilen yiyecekler kadar yatış pozisyonu da iyileşme sürecinde oldukça önemlidir. Ameliyat sonrası ilk bir aylık süreçte sırtüstü yatmak önerilmez.
Araba kullanımı gibi fiziksel aktivitelerde bulunması için hastanın ameliyatı üzerinden 8-10 hafta geçtikten sonra doktorunun onayını alması gerekmektedir.